Najnowsze

Chmury z pogranicza Kosmosu rozświetliły nocne niebo

Najnowsze

[object Object]
Karol Wójcicki o powstawaniu obłoków srebrzystychtvn24
wideo 2/14

Sezon na obłoki srebrzyste trwa. Te wysokie chmury rzadko pojawiają się na niebie. W sobotę około godziny drugiej w nocy udało się je uchwycić Reporterom 24.

Na niebie nad Mazowszem pojawiły się rzadko spotykane obłoki srebrzyste. Uwiecznił je na zdjęciach reporter 24 stek1976, mieszkaniec Sierpca.

Również w okolicach Chojnic w województwie pomorskim lśniły na niebie. Pięknymi fotografiami podzielił się z nami Łukasz Górski.

Obłoki srebrzyste z powierzchni Ziemi wyglądają jak delikatna, błyszcząca się mgiełka, ponieważ budowane są z dużej ilości maleńkich kryształków lodu.

Sezon na obłoki srebrzyste

Obłoki srebrzyste (chmury mezosferyczne, z ang. noctilucent clouds - NLC) to najwyższe chmury obserwowane z powierzchni Ziemi. Wznoszą się ponad 70 kilometrów nad chmurami, które widzimy na co dzień. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.

Na półkuli północnej od maja do końca sierpnia trwa sezon na obłoki srebrzyste. To w tym okresie pojawiają się najczęściej na niebie. Bądźcie czujni, obserwujcie niebo po zmroku i może także Wam uda się zobaczyć to rzadkie zjawisko. Jeśli je zobaczysz, nagraj film lub zrób zdjęcie i prześlij na Kontakt 24.

Autor: anw/map / Źródło: Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Górski, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości