Najnowsze

Chmury burzowe i wielki lej na Lubelszczyźnie

Najnowsze

Zjawisko mogło być trąbą powietrzną
Zjawisko mogło być trąbą powietrznąkrasnik112.pl
wideo 2/5

Weekend obfitował w gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W sobotę nad krajem występowały burze, którym towarzyszył silny wiatr. We wsi Suchodoły w województwie lubelskim pojawił się lej, który mógł być trąbą powietrzną.

W sobotę nad Polską przechodził chłodny front atmosferyczny, któremu towarzyszyły gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W wielu regionach Polski występowały burze i wichury, które łamały drzewa i gałęzie, uszkadzały budynki. Groźnie było między innymi w województwie lubelskim w okolicach Kraśnika. Przeczytaj więcej o skutkach weekendowych wichur

Prawdopodobna trąba powietrzna

We wsi Suchodoły (powiat kraśnicki) w sobotę po południu pojawiło się zjawisko, które przypominało trąbę powietrzną. Wiatr osiągnął znaczną prędkość, zerwał dach z budynku gospodarczego. Jak tłumaczył synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, był to lej kompensacyjny z dużym potencjałem do utworzenia się trąby.

- Prawdopodobieństwo, że to mogła być trąba, jest bardzo wysokie. W warunkach frontowych takie coś mogło wystąpić - podkreślał synoptyk. Dodał, że jeśli zjawisko nie było trąbą, to mogła to być silnie wypiętrzona chmura burzowa Cumulonimbus z wysuniętym lejem.

Co świadczy o powstaniu trąby?

Dlaczego nie można jednoznacznie stwierdzić, czym było zjawisko? Głównym kryterium, które świadczy o istnieniu trąby powietrznej, jest to, czy lej dotknął ziemi. Na przedstawionym filmie tego nie widać, widok przesłaniają budynki.

Autor: ao/aw / Źródło: krasnik112.pl, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: krasnik112.pl

Pozostałe wiadomości