Najnowsze

Chmura jak ręka z nieba

Najnowsze

"Ręka Boga" nad Szkocją

W Szkocji na niebie pojawiła się niezwykła formacja chmur.

W szkockiej miejscowości Kinlochewe na niebie pojawiła się chmura w kształcie ręki. Wyglądało to tak, jakby ktoś z góry chciał sięgnąć nią do ziemi. W mediach społecznościowych od razu pojawiły się komentarze, że to "ręka Boga".

Co to za chmura?

Zdjęcie nie jest dość wyraźne, a i obszar nieba jest za mały by mieć stuprocentową pewność co to za formacja chmur. Może to być stratocumulus undulatus lub chmura szelfowa.

Undulatus to bardzo urokliwa odmiana stratocumulusa. Często jest regularnie pofalowana, złożona jakby z wałów chmur, co przypomina nieco fale na morzu. Występuje poniżej 2500 m, w warstwie chłodniejszego powietrza, nad którym zalega powietrze nieco cieplejsze.

Natomiast chmura szelfowa to chmura przypominająca poprzecznym przekrojem poziomy klin. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej (zazwyczaj burzowej). Tego typu chmura występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przedniej krawędzi burzy. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawiają się silne opady i porywisty wiatr, szkwał.

Chmury bardzo często przybierają niesamowite kształty. W 2015 roku w Stanach Zjednoczonych zaobserwowano chmury asperatus, które przypominały falujące morze.

Asperatusy z Georgii, a także te widziane w innych rejonach USA
Asperatusy z Georgii, a także te widziane w innych rejonach USATwitter.com

Autor: mar/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości