Najnowsze

Chłodny obszar "ostudzi" sezon huraganów

Najnowsze

NOAAOdchylenie od średniej temperatury na świecie w lutym 2016 roku (po lewej)

Mówi się, że El Nino zwiększy aktywność huraganów w tym roku. Ratunkiem na Atlantyku może okazać się chłodny obszar, który zmniejszy temperaturę wód oceanów.

Klimat na Ziemi ociepla się, a średnia temperatura na naszej planecie jest coraz wyższa. Są także obszary, które zamiast się ocieplać, ochładzają. Takim terenem jest głównie Północny Atlantyk. Okazuje się, że ten chłód wpłynie na przewidywany w tym roku wzmocniony sezon huraganów, za który obwinia się zjawisko El Nino.

Specjaliści z Accuweather sądzą, że jeśli obszar chłodu skieruje się bardziej na południe, to huraganów na Atlantyku nie powstanie więcej niż w zeszłym roku. Zimny obszar ochłodziłyby temperaturę wód, co zmniejszyłoby prawdopodobieństwo powstania cyklonów tropikalnych o 85 procent. Dla huraganów głównym "paliwem" jest właśnie ciepła woda w morzu, która przekracza 26 st. C.

Istnieje jeszcze możliwość, że chłodny obszar wpłynie na bieg prądów morskich, a tym samym na zasolenie wód. Wtedy ocean w takich miejscach zacząłby się ochładzać.

Słuszne przypuszczenia?

Specjaliści martwią się, że przez zjawisko El Nino sezon huraganów w 2016 roku będzie wyjątkowo silny. Nic dziwnego, że doszli do takich wniosków, ponieważ El Nino polega na tym, że temperatura wody w centralnej części Pacyfiku jest wyższa od średniej, co sprzyja tworzeniu się huraganów. Dane z poprzedniego El Nino wskazują jednoznacznie, że w okresie przechodzenia El Nino w La Nine, sezon huraganów na Atlantyku był bardziej aktywny, niż w poprzednich latach.

Porównanie El Nino z 2015 i 1997 rokuNASA Goddard

Autor: AD/jap / Źródło: accuweather.com

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości