Najnowsze

Chiny zwiększają moc reaktorów. To "granica zdrowego rozsądku"

Najnowsze

Chińczycy chcą zwiększenia mocy swoich reaktorów jądrowych

Chińczycy prą do przodu z energią jądrową. Po katastrofie w Fukushimie ponownie uruchomili wszystkie swoje reaktory. Chcą też zwiększyć ich moc do 70 GW w 2015 roku. Przeciwni drastycznemu zwiększaniu potencjału energetycznego są specjaliści ds. energii jądrowej i opinia publiczna.

Informację o planach chińskich władz podał specjalista od energetyki atomowej Chińskiej Akademii Nauk, prof. He Zuoxiu na zakończonych 27 maja XV targach naukowych, poświęconych nowym źródłom czystej energii.

Według wytycznych rządu zakładany jest dodatkowy wzrost mocy chińskich reaktorów do 70 GW w 2015. Według poprzednich założeń miało to być 40 GW.

"To granica zdrowego rozsądku"

Profesor He oświadczył, że nowy plan ma wielu przeciwników, do których on też się zalicza. Jego zdaniem najważniejsze jest absolutne bezpieczeństwo działania elektrowni jądrowych. Obecne technologie są wprawdzie nazwane trzecią generacją, ale w rzeczywistości niewiele różnią się od urządzeń drugiej generacji. Według jego opinii, bez poprawy standardu bezpieczeństwa zwiększenie mocy do 40 GW jest granicą "zdrowego rozsądku".

Lepiej się nie spieszyć

Podobnego zdania jest specjalista z Uniwersytetu Xiamen, prof. Lin Boqiang. Stwierdził on, że rozbudowa elektrowni jądrowych jest konieczna, ale nie wolno się w tej kwestii spieszyć. Obecny plan 40 GW jest optymalny, a powiększenie go w sposób tak radykalny tworzy dodatkowe trudności techniczne, które mogą być przyczyną pogorszenia warunków bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia jest również opinia społeczna w tej sprawie. - Nie wolno jej lekceważyć, zwłaszcza po doświadczeniach w Fukushimie - dodał prof. Lin.

Rząd Chiński chce szybkiej rozbudowy

Z drugiej strony jest silna presja władz chińskich na zwiększenie potencjału energetyki jądrowej. Po zakończeniu rocznej kontroli reaktorów atomowych specjaliści rządowi ocenili, że rozbudowa elektrowni do mocy 70 GW jest całkowicie bezpieczna.

Na VIII Międzynarodowej Konferencji Energetyki Jądrowej przedstawiciel Chin stwierdził, że w czerwcu podjęta zostanie ostateczna decyzja w tej sprawie.

W ramach planu rozbudowy systemu opartego na energii jądrowej 21 maja wmurowano kamień węgielny pod nową elektrownię Yunduan w prowincji Syczuan. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 1,1 mld dolarów. Eksperci branży twierdzą, że zapowiada to realizację forsownego planu rozbudowy chińskiego systemu energetyki jądrowej.

Z danych Państwowego Urzędu Energetyki wynika, że w 2011 zużycie energii elektrycznej w całym kraju wynosiło 4700 GWh. Przewiduje się, że do 2015 Chiny będą potrzebować ponad 6000 GWh.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości