Najnowsze

Chiny zaprezentowały nowe zdjęcia z Marsa zrobione przez ich łazik

Najnowsze


Chiny pokazały w piątek nowe zdjęcia swojego łazika badającego powierzchnię Marsa. To między innymi selfie i 360-stopniowa panorama. Widać na nich samą maszynę, jak i platformę lądowania.

Łazik został dostarczony na planetę przez statek kosmiczny Tianwen-1. Do lądowania doszło 15 maja, ale dopiero 22 maja opuścił on rampę lądownika. To pierwsza bezzałogowa chińska misja na Marsa. Dzięki pomyślnemu lądowaniu w maju Chiny stały się drugim krajem na świecie, który prowadzi badania na powierzchni Marsa.

Łazik Zhurong waży około 240 kilogramów i jest wyposażony w specjalne instrumenty, w tym kamerę topograficzną o wysokiej rozdzielczości, dzięki którym bada glebę i atmosferę na powierzchni Czerwonej Planety. Pojazd zasilany jest energią słoneczną, szuka również oznak dawnego życia, w tym wody podpowierzchniowej i lodu, używając radaru penetrującego grunt. Eksploracja została zaplanowana na 90 dni.

Nowe zdjęcia łazika Shorung

Jedno ze zdjęć to selfie, które Zhorung wykonał za pomocą bezprzewodowej kamery. Obok łazika widać platformę lądowania. Zarówno na nim, jak i na platformie umieszczono chińską flagę. Lepiej widać ją na drugiej fotografii, czyli 360-stopniowej panoramie.

Trzecia fotografia przedstawia powierzchnię Marsa z porozrzucanymi skałami i kraterem w oddali.

Zdjęcia zaprezentowano w trakcie specjalnej ceremonii w piątek w Chinach. Państwowa agencja prasowa Xinhua napisała o "całkowitym sukcesie" pierwszej chińskiej bezzałogowej misji na Marsa.

Autor: ps/dd / Źródło: CNN, Xinhua, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości