Chińskie pozdrowienie z orbity


Kosmiczne pozdrowienia po chińsku dotarły na Ziemię z orbity. Państwo Środka chwali się swoją czwartą załogową misją w Kosmos, misją wyjątkową, ponieważ pierwszy raz w historii członkiem załogi jest kobieta.

Chińscy astronauci wysłali swoje pozdrowienia w piątek. Jak chwalą się państwowe media, które obszernie relacjonują lot, załoga rozmawiała też z rodzinami przez wideo konferencję.

Wyjątkowa misja

Misja Shenzhou 9 to część planu przygotowawczego do zapowiadanego na 2020 rok zbudowania chińskiej stacji kosmicznej. Pierwszy raz w skład załogi chińskiego statku kosmicznego wchodzi kobieta - 33-letnia Liu Yang, pilotka chińskiego lotnictwa wojskowego.

Statek został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 16 czerwca przez rakietę Yaojiu 2F (Długi Marsz). Na pokładzie Shenzhou 9 znajduje się trzyosobowa załoga.

Misję astronautów zaplanowano na 10-20 dni. W tym czasie cała trójka będzie przede wszystkim ćwiczyła manewry ręcznego i automatycznego dokowania do modułu Tiangong 1, który na orbicie przebywa od czerwca, oraz przeprowadzała eksperymenty naukowe.

Eksperymenty w nieważkości

Astronauci zostali wyposażeni w szereg urządzeń monitorujących funkcjonowanie ich organizmów. Elektrody podłączone do ich ciał mają wychwytywać wszelkie zmiany w ciśnieniu krwi, metabolizmie etc.

Prowadzone badania mają również pomóc ustalić, do jakiego stopnia dłuższe pozostawanie w stanie nieważkości wpływa na zmniejszanie się masy kości.

Autor: adsz/rs / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości