Najnowsze

Chińczycy wystrzelili satelity. Amerykanie zaniepokojeni

Najnowsze


Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską rakietę nośną z satelitami naukowo-teledetekcyjnymi. W poniedziałek satelity z powodzeniem zaczęły nadawać sygnał - podaje oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua, która zapowiada, że będą one służyć nauce. Specjaliści uważają jednak, że pożytek z nich będzie miał głównie wywiad.

Satelity z sukcesem odłączyły się od rakiety nośnej i rozpoczęły nadawanie sygnału - donosi agencja Xinhua. Ta informacja niepokoi środowisko amerykańskie, podejrzewające satelity o inne niż naukowe przeznaczenie.

Długi Marsz w kosmos

Rakieta nośna Długi Marsz 4C wystartowała z centrum kosmicznego Jiuquan 1 września, niosąc ze sobą satelity naukowo-teledetekcyjne Yaogan-17 A, B i C. Według agencji Xinhua, będą przeprowadzać eksperymenty naukowe, prowadzać monitoring upraw i ostrzegać przed klęskami żywiołowymi.

Jednak eksperci przypuszczają, że przeznaczenie jest zupełnie inne. Według nich, potencjalne "eksperymenty naukowe" to przykrywka dla wojskowego systemu wywiadowczego, tak jak cała seria Yaogan. Możliwe, że te trzy satelity będą wspólnie operować na orbicie będąc odpowiednikiem amerykańskich satelitów zwiadowczych NOSS.

Autor: mb//tka / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości