Chińczycy wracają na Ziemię


Misja Shenzhou 9 powoli dobiega końca. Chińscy astronauci opuścili moduł Tiangong 1 powrócili na statek i zmierzają w kierunku Ziemi. Lądowanie planowane jest na jutro na godzinę 6 rano.

Chińska załoga pojazdu Shenzhou 9 po spędzeniu dziewięciu dni na pokładzie chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 1 przygotowuje się do powrotu na Ziemię.

Misja już sukcesem

Dowódca misji Jing Haipeng, piloci Liu Wang oraz Liu Yang (pierwsza w historii chińska astronautka) przeszli na pokład statku Shenzhou około północy czasu polskiego. Po ręcznym odcumowaniu statku rozpoczęli lot w kierunku Ziemi.

Według informacji podanych przez chińskie władze, załoga wypełniła wszystkie zaplanowane eksperymenty medyczne, a także przeprowadziła testy samego modułu. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej w trakcie cumowania, odejście od modułu Tiangong 1 wykonał pilot misji Liu Wang, który sterował pojazdem w trybie manualnym aż do odejścia na bezpieczną odległość od modułu.

Ziemia się przygotowuje

Shenzhou 9 ma wylądować w piątek nad ranem około godziny 6 rano w wyznaczonym regionie Mongolii Wewnętrznej na północy Chin. Jest to zatem to samo terytorium tego kraju, które było wykorzystywane także w przypadku wcześniejszych, chińskich misji załogowych.

Chiny przygotowują się na lądowanie statku kosmicznego Shenzhou 9. Służby Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej prowadzą ostatnie przygotowania, by powrót chińskich astronautów przebiegł bez zakłóceń. Śmigłowce, które polecą po astronautów są już w pełnej gotowości. Załoga Shenzhou zaraz po lądowaniu zostanie szczegółowo przebadana.

Chińczycy bardzo dokładnie sprawdzają pogodę. Według najnowszych prognoz, podczas lądowania niebo będzie zachmurzone. Możliwe, że spadnie deszcz.

Ciąg dalszy nastąpi..

Zakończenie misji Shenzhou 9 nie oznacza jednak porzucenia modułu Tiangong 1 - kolejna, chińska załogowa misja kosmiczna trójki astronautów ma udać się bowiem do tej niewielkiej stacji kosmicznej w przyszłym roku.

Jednocześnie w Państwie Środka trwają prace nad większą stacją kosmiczną, która docelowo ma znaleźć się na orbicie około roku 2020.

Autor: adsz/rs / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości