Najnowsze

Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić

Najnowsze

Minister Zdrowia o koronawirusietvn24
wideo 2/10

Byłeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która tam w tym czasie przebywała? Masz objawy grypopodobne? Ministerstwo Zdrowia radzi, co powinieneś zrobić. Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w kilkunastu krajach poza Chinami.

Dotychczas nie stwierdzono w Polsce żadnego przypadku osoby zakażonej koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach i jednocześnie masz poniższe objawy:

temperatura ciała powyżej 38 st. C;

kaszel, duszność.

"Powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania" - czytamy w komunikacie. Wszystkie placówki prowadzące oddziały chorób zakaźnych otrzymały zalecenia w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zakażenia koronawirusem. Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo podkreśla, że istotna przy wystąpieniu objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach.

CZYTAJ TAKŻE: OD UKRYWANEJ SZCZEPIONKI DO BILLA GATESA. DEZINFORMACJA WOKÓŁ KORONAWIRUSA

Objawy i przyczyny zakażenia koronawirusem (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Co w przypadku przylotu osoby z obszaru ryzyka?

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Azji Wschodniej i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Jak czytamy w komunikacie, jeżeli do Polski przyleci osoba podróżująca po tych obszarach:

wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera, w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;

w samolocie będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia.

Okres wylęgania wirusa może trwać do dwóch tygodni, najczęściej 5-6 dni. GIS zaleca, aby podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka przez ten czas obserwowali swój stan zdrowia.

Podkreśla też, że według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

GIS informuje, że koronawirus 2019-nCov jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Z tego powodu należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Poniżej znajduje się instrukcja poprawnego mycia rąk:

Jak skutecznie myć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Sezon grypowy nie pomaga

Trzeba pamiętać, że obecnie w Polsce panuje sezon wzmożonej zachorowalności na grypę. Z tego powodu ministerstwo apeluje o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zakażenia koronawirusem.

Objawami grypy są:

temperatura ciała powyżej 38 st. C;

ogólne złe samopoczucie;

bóle mięśni i stawów;

kaszel, katar, duszność.

W przypadku wystąpienia tych objawów Ministerstwo Zdrowia zaleca wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Autor: anw/aw / Źródło: GIS, MZ