Burzowa Polska na zdjęciach Reporterów 24

Burze nad Polską
Burze nad Polską
TVN24 Katowice
TVN24 KatowiceBurze nad Polską

Przez Polskę przetaczają się komórki burzowe, które niosą m.in. ulewny deszcz. Miejscami pada grad. Czwartkową pogodę uwieczniacie na zdjęciach.

Nad Polską przechodzą burze, miejscami gwałtowne.

Tutaj znajdziesz aktualną sytuację pogodową w Polsce

Od Reporterów 24 otrzymujemy zdjęcia i filmy z piorunami, ciemnymi chmurami oraz z gradem.

Czy u Was też błyska? Czekamy na zdjęcia!

Jak bezpiecznie przetrwać burzę?

Ludzie zaskoczeni przez burzę powinni korzystać z metody 30/30. Jest ona bardzo prosta - wystarczy po dostrzeżeniu błyskawicy zacząć liczyć. Jeśli nie zdążymy doliczyć do 30, to znaczy, że wyładowania są bardzo blisko i trzeba natychmiast znaleźć schronienie. Opuścić można je dopiero 30 minut po usłyszeniu ostatniego pioruna.

Najlepszym schronieniem jest budynek, zwłaszcza zabezpieczony piorunochronem, oraz samochód. Należy unikać wysokich drzew, tablic reklamowych, kominów, masztów wysokiego napięcia i trakcji energetycznych.

Jak pomóc porażonemu piorunem?

Jeśli zdarzy nam się być świadkiem tego, jak inna osoba zostanie rażona piorunem, musimy pamiętać, że trzeba natychmiast udzielić jej pomocy. Nie obawiajmy się porażenia - ofiary piorunów nie kumulują ładunku elektrycznego. Najlepiej jak najszybciej zadzwonić po pomoc i sprawdzić oddech oraz puls poszkodowanego.

Jeśli jedno i drugie jest wyczuwalne, taką osobę trzeba ułożyć na boku, w miarę możliwości okryć. Jeśli się da, trzeba osłonić rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem. Jeśli porażony nie oddycha stosujemy sztuczne oddychanie, a w przypadku niewyczuwalnego tętna - resuscytację.

Autor: mab/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości