Burze w piątek mogą powrócić. Gdzie na nie uważać

[object Object]
Prognoza pogody na czwartek 19.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3

Burze w piątek możliwe są w większości województw - wynika z prognozy zagrożeń pogodowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak przewidują synoptycy, w ciągu następnych dni w niektórych regionach kraju mogą wystąpić ulewne opady deszczu.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek w Polsce ponownie mają pojawić się burze. Należy się ich spodziewać na całym obszarze województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego oraz częściowo lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątekIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielę

W weekendowe dni aura powinna być znacznie spokojniejsza. Według IMGW w niedzielę burze możliwe są tylko na południowym zachodzie woj. dolnośląskiego, a w woj. zachodniopomorskim mogą pojawić się intensywne opady deszczu.

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielęIMGW

Czym jest prognoza zagrożeń

Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia, zgodnie z definicją IMGW, przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: kw,ps/map / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości