Najnowsze

Burze z gradem i nieznośny upał. Alarmy IMGW drugiego stopnia

Najnowsze

Prognoza pogody na wtorek 27.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3

IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Zagrożeniem będzie też upał i temperatura sięgająca 31 stopni Celsjusza.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Burze z gradem: alarmy IMGW drugiego stopnia

Obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

- małopolskim, w powiatach: nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim,

- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, przemyskim, Przemyśl, rzeszowskim, Rzeszów, leżajskim, przeworskim, jarosławskim, lubaczowskim.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 60 l/mkw. oraz porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad.

Alarmy ważne będą do północy z wtorku na środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Burze z gradem: alerty IMGW pierwszego stopnia

W części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Wydano je dla województw:

- pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 22 we wtorek;

- warmińsko-mazurskiego, w którym wygasną o godz. 23.30 we wtorek;

- mazowieckiego i łódzkiego, w którym alarmy stracą ważność o godz. 2 w środę;

- podlaskiego, świętokrzyskiego (powiatów na wschodzie regionu), podkarpackiego (tam, gdzie nie obowiązują alarmy drugiego stopnia), małopolskiego (w powiatach południowych), śląskim (w powiatach południowych), gdzie będą ważne do północy w nocy z wtorku na środę;

- lubelskiego, w którym ostrzeżenia przestaną obowiązywać o godz. 3 w środę.

W tych regionach miejscami może spaść nawet do 20-40 litrów wody na metr kwadratowy. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć mogą porywy wiatru do 80-90 kilometrów na godzinę oraz opady gradu.

Upał: alarmy IMGW drugiego stopnia

Dla części kraju wydano także alerty drugiego stopnia przed upałem. Obowiązują w całym woj. lubelskim i podkarpackim, z wyjątkiem powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza. W nocy termometry pokażą od 17 do 19 st. C.

Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 18 we wtorek.

Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: kw, anw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock