Burze stanowią zwartą, bardzo aktywną i niebezpieczną strefę. Po południu możliwe trąby powietrzne

Wyładowania atmosferyczne w Polsce po godz. 8.00
Wyładowania atmosferyczne w Polsce po godz. 8.00
Wyładowania atmosferyczne w Polsce po godz. 8.00

Burze dotarły do Polski. Występują na dosyć niewielkim obszarze, jednak stanowią zwartą, bardzo aktywną i tym samym niebezpieczną strefę przemieszczającą się znad Pomorza Zachodniego w kierunku południowo-wschodnim.

Alarm TVN Meteo na Twitterze. Śledź @alarm_pogodowy

Strefa burz nad Polską stanowi fragment wielkiego frontu atmosferycznego, czyli pasa zachmurzenia z opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi, ciągnącego się od Morza Norweskiego przez Morze Północne, Danię, północne Niemcy po północno-zachodnią Polskę. Wprawdzie front atmosferyczny ciągnie się dalej przez środkową część Polski po Podkarpacie i dalej po Ukrainę, jednak w godzinach przedpołudniowych nie jest w tym fragmencie aktywny. Ale będzie.

Strefę silnie wypiętrzonych chmur burzowych, z wierzchołkami powyżej 12 km nad ziemią, widać dobrze na załączonym zdjęciu satelitarnym (sat24.com/eumetsat) http://www.sat24.nl/?ir=true&co=true&li=falsed

Burze nad Europą
Burze nad Europą. Stan na 9.30Burze nad Europąsat24

Możliwe tornado

Wskaźniki burzowe modelu meteorologicznego GFS tzw. Lifted Index, czyli dokładnie Indeks podniesiony, nie pozostawia złudzeń. Wartości wskaźnika w jednostkach temperatury °C dla strefy frontu znajdującego się nad Polską wahają się pomiędzy -4 st. C a -8 st. C. Wartości maksymalnie ujemne w przypadku tego wskaźnika wynoszą około -12 st. C. Prognozowane dla Polski na dziś wartości indeksu oznaczają, że atmosfera jest bardzo niestabilna, dochodzi i dochodzić będzie do silnego unoszenia się gorącego powietrza i wypiętrzania się chmur burzowych. Przy wskaźnikach powyżej -7 st. C aktywność burzowa będzie miejscami bardzo wysoka. W Stanach Zjednoczonych przy takich wartościach indeksu bardzo prawdopodobne jest wystąpienie tornada. Tym samym i u nas istnieje możliwość pojawienia się trąby lądowej pod silnie wypiętrzającym się Cumulonimbusem.

Burze nad Europą
Burze nad Europą. Stan na 9.30Burze nad Europąsat24

Wiatr do 90 km/h

W Polsce istnieje dziś duże prawdopodobieństwo burz w pasie od Pomorza Zachodniego przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, po Śląsk i Małopolskę. Najwyższe wskaźniki indeksu, tym samym największe prawdopodobieństwo gwałtownych burz, istnieje dla Śląska Górnego i Małopolski oraz Pomorza Zachodniego. Przy tak silnym napływie gorącego powietrza z południa i wzroście temperatury powietrza przy powierzchni ziemi do 34 st. C chmury burzowe mogą rozwijać się do około 15 km wysokości. Na terenach o urozmaiconej rzeźbie terenu, jaką cechuje się właśnie Śląsk, Małopolska oraz Pomorze, lokalnie możliwe nawałnice z gradem i krótkotrwałym silnym deszczem do 30-40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h.

Kolejne nawałnice nad Niemcami

Poniżej surowa prognoza Lifted Index według modelu GFS. dla Europy. Na załączonym obrazku widać, że nad Niemcami wartości indeksu wynoszą od -8 do -10 st. C, wystąpią więc dziś kolejne nawałnice niosące zniszczenie i zagrożenie dla życia.

Burze nad Europą
Burze nad EuropąBurze nad Europąwetter3

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości