Najnowsze

Burze nie ustępują. Grzmi m.in. na Mazurach

Najnowsze

Tomasz Wasilewski o burzach spodziewanych w poniedziałek 11.08
TVN 24Tomasz Wasilewski o burzach spodziewanych w poniedziałek 11.08

- Burzowy front rozciąga się nad województwem małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim - poinformowała o godz. 21 synoptyk TVN Meteo. Za linią nawałnic rozciąga się, od Śląska Górnego przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury, drugi właściwy front chłodny.

Alarm TVN Meteo na Twitterze. Śledź @alarm_pogodowy

Jak poinformowała o godz. 21.00 synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek nad województwem małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim rozciąga się burzowy front.

Grzmi na linii od Gorlic po Rzeszów, Rudnik nad Sanem i dalej przez miejscowość Łęczna, Siemiatycze, Terespol, Sokołów Podlaski, Hajnówka aż do okolic miejscowości Sokółka.

Burze wędrują na wschód z prędkością 60 km/h, zmierzając w stronę: Krosna, Jarosławia, Zamościa, Chełma i miejscowości Włodawa.

Burze są słabe i umiarkowane - jedynie miejscami są silne. Towarzyszą im opady o natężeniu do 15-40 l/mkw oraz porywy wiatru do 90 km/h.

- Za frontem burzowym, czyli linią nawałnic, rozciąga się drugi właściwy front chłodny, za którym napływa chłodne wilgotne powietrze polarno-morskie - zaznacza synoptyk. Zmierza na wschód, rozciągając się od Śląska Górnego przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury. Występują na nim przelotne opady deszczu o natężeniu do 10-15 l/mkw., ale nie notuje się burz.

- W nocy, kiedy front burzowy będzie się rozmywał, a burze gasły, front chłodny znajdzie się nad wschodnią Polską, gdzie niewykluczone są punktowe słabe i umiarkowane burze - podkreślała o 20.00 synoptyk TVN Meteo.

Co odpowiada za burze?

- Front ciągnie się od Wysp Brytyjskich przez południową Skandynawię, Cieśniny Duńskie, zachodnią Polskę i Czechy po Alpy - wyjaśniała synoptyk.

- Związany jest z niżem „Ex-Bertha”, byłym cyklonem tropikalnym, którego centrum znajduje się obecnie nad Morzem Północnym. Poprzedniej doby front przechodząc nad terytorium Niemiec przyniósł ze sobą zniszczenia przede wszystkim na południu kraju, terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu, przynosząc lokalne ulewy i wyrywając drzewa. Na południowym-zachodzie Niemiec odnotowano burzowe porywy wiatru do 120 km/h. - relacjonuje Arleta Unton-Pyziołek.

W poniedziałek zagrzmi nad Polską
W poniedziałek zagrzmi nad PolskąTVN Meteo

Alarm TVN Meteo na Twitterze. Śledź @alarm_pogodowy

Legenda: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Wyładowania atmosferyczne nad Polską w godz. 19.00 - 21.00blids.de

Wielkopolska po nawałnicy

W ostatnich dniach burzowa aura dała się we znaki m.in. mieszkańcom Wielkopolski. W niedzielę wieczorem (10 sierpień) nad Poznaniem przeszła potężna nawałnica. Z nieba prócz deszczu sypnęło gradem. Silny wiatr powyrywał drzewa, połamał konary, zerwał linie energetyczne. Straż pożarna odnotowała ponad 40 interwencji. Zdjęcia i filmy otrzymaliśmy od czujnych Reporterów 24.

ZOBACZCIE JAK WYGLĄDAŁA WIELKOPOLSKA PO GRADOBICIU NA KONTAKT 24

Autor: PW,mab,mb/rp,map / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości