Najnowsze

Burze i intensywne opady deszczu. Ostrzeżenia IMGW, także najwyższego stopnia

Najnowsze

Anna Dec o pogodzie w najbliższych godzinach
Anna Dec o pogodzie w najbliższych godzinachtvnmeteo.pl
wideo 2/4

IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Miejscami może spaść nawet 100 litrów wody na metr kwadratowy. Obowiązują też alarmy drugiego i pierwszego stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy przed intensywnymi opadami deszczu i burzami.

Silne opady deszczu z burzami: czerwone alerty IMGW

Najwyższe alerty przed burzami z ulewnym deszczem wydane zostały dla województw podkarpackiego i małopolskiego (powiaty na wschodzie regionu).

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu miejscami do 80-100 litrów wody na metr kwadratowy. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę, które wystąpią głównie w ciągu dnia.

Ostrzeżenia będą ważne do godziny 10 w piątek.

Burze i ulewy: drugi stopień alarmów

Alerty drugiego stopnia przed silnymi opadami deszczu z burzami wydane zostały w województwach małopolskim, (w powiatach: miechowskim, proszowickim, krakowskim, Kraków, wielickim, bocheńskim, myślenickim, limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim) i lubelskim (w powiatach: kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, krasnostawskim, zamojskim, Zamość, tomaszowskim, hrubieszowskim).

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów wyniesie do 40-60 l/mkw., miejscami do 80 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, które wystąpią głównie w ciągu dnia. Możliwy grad.

Ostrzeżenia będą ważne do godz. 9 w piątek (woj. małopolskie) lub do godz. 12 w piątek (woj. lubelskie).

Ulewy: pomarańczowe alerty IMGW

Alarmy drugiego stopnia obowiązują na terenie województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego (w powiatach na krańcach wschodnich regionu), łódzkiego (w powiatach centralnych i wschodnich), mazowieckiego, lubelskiego (w pozostałej części regionu), podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (poza powiatami położonymi na zachodzie regionu).

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita suma opadów sięgnie do 40-60 l/mkw., miejscami do 80 l/mkw.

W woj. śląskim ostrzeżenia stracą ważność o godzinie 9 w piątek, w woj. świętokrzyskim o godz. 12 tego samego dnia. Z kolei w woj. łódzkim, mazowieckim i lubelskim niebezpiecznie będzie do godz. 15 w piątek.

W woj. podlaskim alerty ważne będą do godz. 18 w piątek, a w woj. warmińsko-mazurskim do godz. 22.

Intensywne opady deszczu: pierwszy stopień ostrzeżeń IMGW

Niższy stopień alarmów przed ulewami obowiązuje dla województw: opolskiego, dolnośląskiego (powiaty: oławskim, strzelińskim, ząbkowickim i kłodzkim), łódzkiego (powiaty na zachodzie województwa).

Prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów wyniesie miejscami do 25-35 l/mkw.

Ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 3 w piątek, a w woj. łódzkim do godz. 2 w piątek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak się zachować podczas burzy
Jak się zachować podczas burzytvn24

Autor: kw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości