Burze, grad, a na koniec upał. Tydzień z pogodowymi utrudnieniami

[object Object]
Co przyniesie pogoda w kolejnych dniach?tvnmeteo.pl
wideo 2/20

Przed nami tydzień z dynamiczną pogodą w Polsce. Według synoptyków codziennie możemy spodziewać się burz z intensywnym deszczem i porywistym wiatrem. Pod koniec tygodnia zrobi się upalnie, co jeszcze bardziej może potęgować gwałtowne zjawiska.

Pogoda po zimnym maju wraca na właściwe tory. Nastał czerwiec i typowo letnie zjawiska. W kolejnych dniach Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżami znad południowej i środkowej Europy. Z południowego wschodu płynąć będą coraz cieplejsze masy powietrza, zwrotnikowe, które pod koniec tygodnia przyniosą upał, ale i letnie gwałtowne burze z gradem i ulewami.

Co szykuje dla nas pogoda?

W poniedziałek możemy spodziewać się opadów deszczu do 5-30 litrów na metr kwadratowy. Na wschodzie, południu i w centrum kraju spodziewane są burze. Wiatr na wschodzie będzie południowy, poza tym północno-zachodni, słaby i umiarkowany, a okresami dość silny. Podczas wyładowań jego prędkość osiągnie do 90 kilometrów na godzinę.

Na wtorek na wschodzie prognozowane są opady deszczu do 5-20 l/mkw., niewykluczone są też burze. Wiatr powieje z kierunków północnych, będzie słaby i umiarkowany, w burzach jego prędkość wzrośnie do 80 km/h.

OBOWIĄZUJĄ OSTRZEŻENIA IMGW

Codziennie zagrzmi

W środę na wschodzie pojawią się opady deszczu do 10-20 l/mkw. i burze. Wiatr powieje z kierunków północnych, będzie słaby i umiarkowany, a okresami dość silny. Podczas burz powieje z prędkością do 80 km/h.

Prognoza pogody na wtorek i środętvnmeteo.pl
Prognozowane burze w ciągu kolejnych pięciu dni (Ventusky.com)
Prognozowane burze w ciągu kolejnych pięciu dni (Ventusky.com)Ventusky.com

Coraz goręcej

Na czwartek na północnym zachodzie kraju padać nie powinno, poza tym możliwe są przelotne opady deszczu do 10-30 l/mkw. i burze. Powieje północny, skręcający od wschodu na wschodni, słaby i umiarkowany wiatr, w burzach osiągnie do 90 km/h.

Piątek zapowiada się gorąco. Temperatura wyniesie maksymalnie od 24 stopni Celsjusza na północnym zachodzie, przez 28 st. C w centrum kraju, po 29 st. C na Podkarpaciu. Prognozowane są przelotne opady deszczu do 10-30 l/mkw. i burze z gradem. Wiatr będzie wschodni, słaby i umiarkowany, a okresami dość silny. W burzach będzie silny, może rozpędzić się do 90 km/h.

PODSUMOWANIE NIEDZIELNEGO ZAŁAMANIA POGODOWEGO W POLSCE

Prognoza pogody na czwartek i piątektvnmeteo.pl
Prognozowane opady w ciągu kolejnych dni (Ventusky.com)
Prognozowane opady w ciągu kolejnych dni (Ventusky.com)Ventusky.com

A jaki będzie weekend?

W sobotę będzie upalnie. Pojawią się przelotne opady deszczu do 10-30 l/mkw. i burze z gradem. Wiatr będzie wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach rozpędzi się do 90 km/h.

W niedzielę padać nie powinno tylko na północy, poza tym możliwe są przelotne opady deszczu do 10-30 l/mkw. i burze z gradem. Wiatr będzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, a okresami dość silny. W burzach jego prędkość może wzrosnąć do 90 km/h.

Pogoda na 16 dni: idzie pierwszy upał w tym roku
Pogoda na 16 dni: idzie pierwszy upał w tym rokutvnmeteo.pl

Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ventusky.com

Pozostałe wiadomości