Najnowsze

Burza tropikalna Eta odzyskuje siłę i naciera na Florydę

Najnowsze


Eta, która - jako burza tropikalna - uderzyła w niedzielę w Kubę, a wcześniej z siłą huraganu spustoszyła kraje Ameryki Środkowej, teraz zmierza w kierunku Florydy w Stanach Zjednoczonych. Może zejść na ląd więcej niż raz.

Po tym, jak we wtorek Eta, którą sklasyfikowano wówczas jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona uderzyła w wybrzeże Nikaragui, a następnie przetoczyła się przez kraje Ameryki Środkowej nieco osłabła, tak by nazwać ją depresją tropikalną.

Zgodnie z przewidywaniami nad Morzem Karaibskim żywioł odzyskał siłę i w niedzielę jako burza tropikalna Eta przeszedł przez Kubę. Wiatr w momencie zejścia na ląd osiągał prędkość 145 kilometrów na godzinę, później jego prędkość zmalała do 90 km/h.

Pojawiły się także ulewne opady deszczu powodujące powodzie błyskawiczne w niektórych miastach. W centralnej części kraju spadło do 328 litrów wody na metr kwadratowy.

W niebezpieczeństwie Floryda

Teraz Eta zmierza w kierunku Florydy w Stanach Zjednoczonych. Według amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC) w niedzielę o godzinie 13 czasu wschodnioamerykańskiego znajdowała się w odległości 235 kilometrów na południowy wschód od miasta Marathon na jednej z wysp u wybrzeża Florydy. Prędkość wiatru wynosiła 100 km/h.

Żywioł przesuwa się na północny zachód z prędkością 28 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu wschodnioamerykańskiego powinien uderzyć w południe stanu. Wydano tam ostrzeżenie przed huraganem.

Jednak to nie ostatni raz, kiedy Eta może zejść na ląd Florydy. Zgodnie z przewidywaną trasą burzy, przewędruje ona na zachód w kierunku Zatoki Meksykańskiej, by później skręcić na wschód i z powrotem uderzyć w amerykański stan. Spodziewana jest na zachodnim wybrzeżu w piątek. Jak podkreśla CNN, w ciągu najbliższych dni prawie cały stan może odczuwać jej skutki.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej Eta (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Wiele ofiar śmiertelnych

Władze państw w Ameryce Środkowej informują o najnowszych bilansach ofiar śmiertelnych. Największe straty w ludziach są w Gwatemali. W regionie Alta Verapaz zniszczonej przez osunięcie ziemi wiosce Queja mogło zginąć około 100 osób. Błoto pochłonęło około 150 domów.

W Hondurasie zginęło 25 osób, natomiast dwie są zaginione. W Meksykańskim stanach Chiapas i Tabasco lokalne powodzie lub lawiny błotne zabiły łącznie 19 osób. Dwadzieścia lokalnych dróg było nieprzejezdnych. Rząd Panamy z kolei poinformował o 17 ofiarach śmiertelnych. Wiadomo także o dwóch osobach, które straciły życie w Nikaragui.

Eta jest 28. żywiołem, który uformował się w obecnym sezonie na burze tropikalne i huragany na Oceanie Atlantyckim. Wyrównany został więc rekord liczby tych zjawisk sprzed 15 lat. Sezon kończy się 30 listopada, jednak każdy system pogodowy, który utworzy się po tym czasie, zostanie do niego zaliczony.

Autor: ps / Źródło: Reuters, CNN, NHC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NWS

Pozostałe wiadomości