Najnowsze

Burza tropikalna Claudette u wybrzeży USA. Przyniosła ulewy i powodzie

Najnowsze


W rejonie Zatoki Meksykańskiej uformowała się burza tropikalna Claudette. Przyniosła ze sobą ulewny deszcz, który w konsekwencji doprowadził do podtopień. Miejscami spadło prawie 230 litrów wody na metr kwadratowy.

Burza tropikalna Claudette spowodowała, że w sobotę prawie 230 litrów wody na metr kwadratowy spadło w części stanu Luizjana - podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Żywioł może spowodował groźne dla życia powodzie. Towarzyszący jej wiatr wieje w porywach z prędkością do 75 kilometrów na godzinę.

Zalane domy i drogi, auta pod wodą

W mieście Slidell, położonym na północ od Nowego Orleanu, w stanie Luizjana, wiele dróg zostało zalanych, a pozostawione na ulicach auta znalazły się dosłownie pod wodą. Miejscowi mieszkańcy powiedzieli, że byli zaskoczeni taką intensywnością opadów. Niektóre domy zostały pozalewane.

- Spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy, dom zalało w ciągu godziny - powiedziała Sandra Senegal Purdom, mieszkanka Slidell.

Synoptycy NHC prognozują, że Claudette osłabnie i stanie się depresją tropikalną do sobotniej nocy, a już w niedzielę cyklonem post-tropikalnym.

Claudette to trzecia nazwana burza na Oceanie Atlantyckim w tym sezonie huraganów. Wcześniej przed nią były Bill i Ana.

Prognozowana trasa Claudette (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Autor: anw/dd / Źródło: Reuters, NHC