Burza piaskowa m.in. na Kujawach. Piach wirował na wysokości 50 m

Na Kujawach szalała burza piaskowa
Na Kujawach szalała burza piaskowa
Na Kujawach szalała burza piaskowa

W niektórych rejonach naszego kraju powstało wyjątkowe jak na Polskę zjawisko pogodowe. Silny, wędrujący wiatr wywołał burze piaskowe. Ziarenka wirowały w powietrzu na wysokości około 50 metrów. Nietypowe zjawisko wyjaśniała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Zdjęcia otrzymaliśmy od użytkowników na Kontakt 24.

Między godziną 8-10 rano nad Kujawami przemieścił się aktywny front chłodny, czyli czoło chłodnych mas powietrza, z silnie rozwijającymi się chmurami burzowymi. Wyładowań nie odnotowano, za to wystąpił gwałtowny wiatr szkwałowy na czole chmur Cumulonimbus, osiągający w porywach do 90 km/h oraz silne porywy wiatru pod chmurą. Wiatr podnosił lokalnie suche piachy na wysokość około 50 metrów. Wygląda na to, że lokalnie wystąpiło coś na kształt burzy piaskowej, czyli zjawisko atmosferyczne wywołane przez silny, wędrujący wiatr.

Występują na pustyniach

Burze piaskowe powstają w wyniku wznoszenia się ciepłego powietrza z suchym, luźnym materiałem skalnym. Zjawisko najsilniejsze jest na ogromnych terenach pustynnych i półpustynnych, gdzie przy bezchmurnym niebie promienie słoneczne silnie ogrzewają piach, który następnie podgrzewa masy powietrza znajdującego się bezpośrednio nad nim. Wznoszące się gorące powietrze powoduje znaczny spadek ciśnienia i powstanie silnego wiatru podnoszącego piach.

Największe burze piaskowe występują nad Saharą, Półwyspem Arabskim, w Mongolii oraz Ameryce Północnej

Ciekawe okoliczności meteorologiczne

Kłębiący się miejscami w woj. kujawsko-pomorskim piach został podniesiony przez wiatr w nieco innej sytuacji meteorologicznej. Otóż chłodne powietrze polarne znad Północnego Atlantyku, które wtargnęło od północnego-zachodu do Polski nad cieplejszy obszar, dość suchy z luźnym materiałem jakim był piach, na tereny bez zwartej jeszcze pokrywy roślinnej, przyczyniło się do szybkiego i silnego wypiętrzania chmur burzowych. Procesowi wypiętrzania się oraz szybkiego (około 60 km/h) przemieszczania się frontu chłodnego i Cumulonimbusów towarzyszą silne podmuchy wiatru na czole chmury i pod nią.

W Polsce pojawiają się niezwykle rzadko

Prawdziwe burze piaskowe występują w Polsce rzadko i związane są z wędrówką piachu znad Afryki nad wodami Morza Śródziemnego, przez kraje alpejskie po Polskę. Burza taka widoczna jest na zdjęciach satelitarnych jako chmura żółtego pyłu. W masie powietrza nad Polską jest widoczna w formie silnego zmętnienia atmosfery.

"Piaskowa aura" w całej Polsce

Burze piaskowe powstały w poniedziałek w rożnych regionach Polski. Użytkownicy Kontaktu 24 zarejestrowali unoszący się piasek i pył m.in. w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego i Bydgoszczy.

Autor: PW, Arleta Unton-Pyziołek/rp / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości