Najnowsze

Burza Ellen na Wyspach Brytyjskich. Przyniosła silny wiatr i ulewy

Najnowsze


Od kilku dni Wyspy Brytyjskie zmagają się z wyjątkowo dynamiczną aurą, jaką przyniosła Ellen. Jak twierdzą synoptycy, to pozostałość po burzy tropikalnej Kyle, która przebyła Atlantyk.

Burza Ellen uderzyła w południe Irlandii w środę w nocy. Przyniosła ze sobą silne porywy wiatru o prędkości ponad 150 kilometrów na godzinę i intensywne opady.

W piątek lokalne media poinformowały, że w okolicach miejscowości Church Cove w brytyjskiej Kornwalii, z wody wyłowiono ciało 50-letniego turysty z Londynu. Spokrewnionego z nim nastolatka udało się uratować.

Władze wezwały turystów korzystających z kempingów, by szukali schronienia i ewentualnego bezpiecznego zakwaterowania.

Potężne porywy wiatru

Burza trwa już trzeci dzień. W hrabstwie Cork pojawiły się spore zakłócenia w dostawach prądu, a silnie wiejący wiatr sprawił, że z linii energetycznych sypały się iskry.

W wielu regionach powalone przez wiatr konary i drzewa zatarasowały drogi. Na północnym wybrzeżu Devon w Kornwalii z powodu wyjątkowo wysokich fal, miejscami osiągających do 2,7 metra, zmiecionych zostało kilka plażowych domków. Służby ratownicze wezwały ludność wypoczywającą na plażach do zachowania szczególnej ostrożności.

- Zdajemy sobie sprawę, że obecnie w regionach nadmorskich jest wiele tysięcy turystów, którzy być może nie doświadczyli jeszcze złej pogody lub nie są świadomi niebezpieczeństw, jakie mogą się pojawić - stwierdził główny inspektor w kornwalijskiej policji Tom Cunningham.

Synoptycy ostrzegają

Sztormowe warunki stanowią drastyczną zmianę po fali upałów, kiedy to po raz pierwszy w historii przez sześć dni z rzędu termometry w Wielkiej Brytanii wskazywały ponad 34 stopnie Celsjusza.

W wielu regionach Wielkiej Brytanii obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne wydane przez brytyjską służbę pogodową. Met Office poinformowało, że Ellen to pozostałość po burzy tropikalnej Kyle, która w ubiegłym tygodniu doskwierała Stanom Zjednoczonym. W regionie Wielkiej Brytanii to pierwsza tak silna burza od sześciu miesięcy.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Wielkiej Brytanii (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu
Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Irlandii (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Autor: kw/aw / Źródło: Reuters, lancasterguardian.co.uk

Pozostałe wiadomości