Najnowsze

Bulgoczące błoto zwiastowało erupcję wulkanu? "Salinelle" u podnóża Etny

Najnowsze


Przebudził się włoski wulkan. Etna w czwartek gwałtownie wybuchła, raniąc przy tym kilka osób. U podnóża stożka znajduje się błotne bajoro, z którym przed erupcją zaczęły się dziać dziwne rzeczy.

Erupcja Etny, znajdującej się na wschodzie Sycylii, nastąpiła 14 marca. Jednak o aktywności wulkanu świadczył nie tylko gwałtowny wybuch, w wyniku którego rannych zostało 10 osób.

Bulgoczące błoto

Niedługo przed wybuchem, u podnóża Etny, w pobliżu miejscowości Paterno, zauważono, że pełen błota zbiornik zaczął bulgotać.

Nagranie pochodzi z 5 marca, co oznacza, że bąble tworzyły się już dziewięć dni przed erupcją Etny. Miało to miejsce jednak także kilka dni po wcześniejszym wybuchu wulkanu.

Mieszkańcy wiążą zjawisko z aktywnością wulkaniczną. Bajorko bulgocze najprawdopodobniej dlatego, że grunt pod nim jest bardzo gorący. Geolodzy uważają jednak, że przepływ błota nie powinien być wykorzystywany do przewidywania erupcji.

Bulgoczące błoto co jakiś czas pojawia się na terenie Cappuccini di Paterno, u podnóża Etny. We Włoszech zjawisko to jest nazywane "salinelle".

Autor: zupi / Źródło: ENEX, AccuWeather

Pozostałe wiadomości