Najnowsze

Brzydkie, bolesne i groźne. Żylaki, czyli zmora kobiet

Najnowsze

TVN Meteo ActiveCzym są żylaki? Jak ich uniknąć, jak je leczyć?

Dr Wojciech Rybak, specjalista chirurg, wyjaśniał czym są żylaki, jak się przed nimi chronić, jak je leczyć i jakie mogą być konsekwencje ignorowania problemu.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Żylaki to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych, z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle pojawiają się około 40. roku życia, jednak mogą dokuczać także młodszym osobom. Gość "Studia Active" dr Wojciech Rybak, specjalista chirurg, przyznał, że najmłodszy pacjent, którego trafił na stół z powodu żylaków, miał mniej niż 10 lat.

Choroba współczesnych

- Żylaki możemy nazwać chorobą cywilizacyjną - przyznał dr Rybak dodając, że "pracujemy na nie całe życie". - Ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do postawy wyprostowanej, co powoduje że musimy pracować na to, aby nasz układ żylny prawidłowo funkcjonował, bo cywilizacja wymusza na nas pewien sposób zachowania. Siedząc czy stojąc przez długie godziny, niszczymy swój układ żylny - wyjaśniał.

Jak powstają żylaki?

- Serce jest zaprojektowane jako pompa tłocząca, ale nie ssąca - wyjaśniał. - W efekcie w układzie żylnym ta krew musi jakoś do serca wrócić - zauważył. - Dzięki temu, że mamy mięśnie, które uciskając wiotkie żyły w udach, łydkach, powodują pompowanie krwi do góry. A krew, jak każda ciecz, spływa do dołu. Dlatego w żyłach są takie specjalne zastawki, które działają trochę jak zawory jednokierunkowe i blokują zwrotny przepływ krwi - tłumaczył gość "Studia Active". - Gdy te zastawki ulegną uszkodzeniu pojawia się coś, co nazywamy właśnie żylakami - dodał.

Każdy może je mieć

Z żylakami jest niestety tak, że niektórzy mają ku nim predyspozycje, a niektórzy nie. Niestety, spędzając długie godziny w pozycji siedzącej, w uciskających butach, skarpetkach czy rajstopach po czasie wystąpią tak czy inaczej. Powstawaniu żylaków sprzyja także częste przebywanie w wysokich temperaturach, np. w saunie. W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie wysokie prawdopodobieństwo ich wystąpienia, lepiej unikać takich "atrakcji". - Ale nic w umiarkowanym zakresie nie powinno nam zaszkodzić. Warunkiem jest robienie wszystkiego z umiarem - podkreślił.

Groźne powikłania

Nieleczone żylaki "mogą spowodować poważne spustoszenie w naszym organizmie", przestrzegł dr Rybak. - Lecząc je szybciej niż później, możemy osiągnąć lepszy efekt estetyczny - podkreślił. - Duże żylaki dla pacjenta są ryzykiem takich powikłań, jak zakrzepica żylna czy zatorowość płucna, które są naprawdę bardzo groźne dla zdrowia - podkreślił.

Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock