Najnowsze

Brytyjski minister zdrowia: zidentyfikowaliśmy nowy wariant koronawirusa

Najnowsze


Ponad tysiąc przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa odnotowano w ciągu ostatnich kilku dni w części Wielkiej Brytanii - oświadczył w poniedziałek tamtejszy minister zdrowia Matthew Hancock.

- Zidentyfikowaliśmy nowy wariant koronawirusa, który może być powiązany z szybszym rozprzestrzenieniem się (patogenu - red.) w południowo-wschodniej Anglii - powiedział brytyjski minister zdrowia Matthew Hancock w wystąpieniu w parlamencie. Jak dodał, nowa odmiana może odpowiadać za ponad tysiąc stwierdzonych ostatnio przypadków.

Przekazał, że infekcje spowodowane nowym wariantem odnotowało co najmniej 60 lokalnych władz. Zaznaczył, że w ciągu ostatniego tygodnia nastąpił gwałtowny, "wykładniczy" wzrost liczby nowych zakażeń w Londynie, hrabstwie Kent oraz częściach Essex i Hertfordshire.

"Wstępna analiza sugeruje, że rozwija się szybciej"

Minister zdrowia stwierdził, iż "wstępna analiza sugeruje, że ten wariant rozwija się szybciej" niż dotychczas rozpoznane. Podkreślił natomiast, że obecnie nic nie wskazuje na to, aby wywoływana przez tę odmianę wirusa choroba miała cięższy przebieg. Dodał, że według najnowszych badań klinicznych jest też "bardzo mało prawdopodobne, aby ta wariacja nie reagowała na szczepionkę".

Jak przekazał korespondent "Faktów" TVN w Londynie Maciej Woroch, brytyjscy naukowcy wstępnie potwierdzają, że nowa odmiana patogenu nie byłaby w stanie doprowadzić do ciężkiego przebiegu u osoby już zaszczepionej na COVID-19. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła proces szczepienia. Pierwsze osoby otrzymały szczepionkę w ubiegłym tygodniu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) została poinformowana o nowym wariancie wirusa, a brytyjscy rządowi naukowcy badają go w laboratorium w Porton Down. Jak zapewniła Maria Van Kerkhove, dyrektor techniczna WHO do spraw COVID-19, organizacja ściśle współpracuje z brytyjskimi władzami. - Dotąd nie ma żadnych dowodów na to, że ten wariant zachowuje się inaczej - podkreśliła.

Doniesienia skomentował również naczelny lekarz Anglii Chris Whitty, twierdząc że nie ma nic, co sugerowałoby, że odkryty wariant powoduje cięższe lub inne objawy choroby.

Londyn z najwyższym poziomem restrykcji

W poniedziałek po południu minister zdrowia Wielkiej Brytanii ogłosił, że mieszkańców Londynu i części okolicznych hrabstw od środy będzie obowiązywał trzeci i najwyższy poziom obostrzeń związanych z epidemią. Rząd na Wyspach zdecydował się na ten krok przed zapowiadaną na środę analizą sytuacji epidemicznej po zakończonym lockdownie w kraju.

W Wielkiej Brytanii potwierdzono w sumie ponad 1,8 miliona zakażeń SARS-CoV-2. Zmarły ponad 64 tysiące osób.

Autor: ps//rzw / Źródło: Reuters, BBC News, worldometers.info, PAP, tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock