Najnowsze

Brudne powietrze zaskakująco zabójcze w Europie

Najnowsze

Smog nad Krakowem
tvn24Smog nad Krakowem

Zanieczyszczenia powietrza są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Rocznie z powodu "brudnego" powietrza umiera 2,1 mln ludzi. Najwięcej oczywiście w azjatyckich miastach, ale w Europie wcale lepiej nie jest. Naukowcy z University of North Carolina stworzyli mapę świata, na której zaznaczyli regiony dotknięte przedwczesną umieralnością spowodowaną zanieczyszczeniami powietrza.

Nie tylko człowiek winny jest skażeniom. Duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma natura, a w zasadzie katastrofy naturalne, takie jak na przykład pożary lasów czy wybuchy wulkanów.

Długotrwale panujące złe warunki pogodowe oraz duża ilość zanieczyszczeń emitowana przez człowieka są zabójczym połączeniem dla serca i układu oddechowego człowieka.

Zmiany od 160 lat

Jak się okazuje, nawet niedużo podwyższony poziom pyłów w powietrzu może mieć ogromny wpływ na zdrowie. Ale jak to wygląda dokładnie, które rejony świata są bardziej lub mniej bezpieczne dla człowieka? Na te pytania postanowił opowiedzieć zespół amerykańskich naukowców, kierowany przez Jasona Westa.

Badacze dokonali wielu analiz istniejących już modeli atmosfery, które zawierały informacje na temat przedwczesnych zgonów powodowanych zanieczyszczeniami na przestrzeni lat 1850-2000. Swoje wyniki zestawili w postaci schematu, z którego wynika, że ponad 2,1 mln zgonów na całym świecie spowodowanych jest wysokim stężeniem pyłów i aerozoli w atmosferze, tzw. cząsteczkami PM2,5 (cząsteczki o średnicy równej i mniejszej 2,5 mikrometra).

Bardzo niebezpiecznie...

Jak wynika z badań, największa przedwczesna umieralność występuje w rejonach (zaznaczonych na mapie na brązowo): wschodnich Chin, Indii i Europy (tu naukowcy tłumaczą zjawisko negatywnym wpływem Rewolucji Przemysłowej, która wraz z odmianą gospodarki odmieniła i zdegradowała środowisko). Niebezpiecznie jest także w Afryce Środkowej i środkowej części Ameryki.

...ale i zaskakująco dobrze

Wyjątkowo dobre warunki (zaznaczone na niebiesko) panują w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Tam bowiem odnotowano spadek zanieczyszczeń względem poziomu sprzed 160 lat. Tutaj eksperci doszukują się przyczyny w zmianach pozyskiwania energii.

Wyniki opublikowano w "Environmental Research Letters".

Przedwczesna umieralność spowodowana zanieczyszczeniami NASA

Na mapie przedstawiona jest liczba przedwczesnych zgonów spowodowana zanieczyszczeniami powietrza. Zgromadzone dane pochodzą z lat 1850-2000. Kolory przypisane są odpowiednim wartościom liczby zgonów na 1 000 km kw. i tak: obszary zaznaczone na ciemnobrązowo wskazują, że 1 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu skażenia, regiony zaznaczone na biało symbolizują, że zanieczyszczenia nie wpływają w żaden sposób na liczbę zgonów, natomiast na obszarach zaznaczonych na niebiesko, szacunkowo o 1 tys. osób więcej żyje dłużej, dzięki czystszemu powietrzu.

Autor: kt/map / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości