Najnowsze

Brood X wyszły spod ziemi po 17 latach. "Nie ma nic podobnego na całej planecie"

Najnowsze

[object Object]
Prehistoryczny chrząszcz z gatunku Pulchritudo attenboroughiMuseum of Nature and Science
wideo 2/23

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych pierwszy raz od 17 lat mogą usłyszeć dźwięki wydawane przez cykady Brood X. Owady te po latach rozwoju w glebie wyszły na powierzchnię, by się rozmnożyć. Miejscowi entomolodzy są zachwyceni z wyjątkowego wydarzenia, bo jak mówią "nie ma nic podobnego na całej planecie".

Choć przez 17 lat wiele się zmieniło, tryb życia miliardów czerwonookich cykad pozostał taki sam. Przez cały ten czas przebywały zakopane w ziemi, gdzie rosły i rozwijały się. Niedawno wyszły na powierzchnię, by rozmnożyć się i umrzeć. Można je spotkać we wschodnich stanach USA.

"Spektakularne wydarzenie"

- To jest po prostu spektakularne wydarzenie. Nie ma nic podobnego na całej planecie, a nawet w całym wszechświecie - powiedział doktor Michael Raupp, miłośnik cykad i emerytowany profesor entomologii na Uniwersytecie Maryland. - To jedyne miejsce, gdzie żyją miliardy, jeśli nie biliony tych cykad - powiedział Raupp.

Specyficzny rozwój

Cykady Brood X mają około 3,8 centymetra długości, czarne ciało, opalizujące skrzydła i jaskrawoczerwone oczy.

Owady te mają tendencję do rozwijania się w nasłonecznionych obrzeżach lasu, które często zapewniają cieplejsze warunki pogodowe i rosną młode drzewa, które zapewniają im pożywienie.

Owady na krótko po wykluciu zakopują się na głębokości 2,4 metra pod ziemią. Tam spijają soki z korzeni drzew. Po 17 latach wyłaniają się, wspinają na drzewa i krzewy, gdzie przeobrażają się z poczwarek w dorosłe osobniki. Podczas godów można usłyszeć charakterystyczne dźwięki, które wydają samce, by przyciągnąć partnerki.

Po zapłodnieniu samice nacinają szczeliny w gałęziach drzew i składają od 400 do 600 jaj. Dorosłe osobniki szybko umierają. Kilka tygodni później z jaj wykluwają się młode, a cykl zaczyna się od nowa.

"Narodziny, romans, śmierć"

Tegoroczna "partia" cykad zakopie się w ziemi i pojawi ponownie dopiero w 2038 roku.

Raupp powiedział, że cykady nie są szkodliwe dla zwierząt domowych lub ludzi.

- Będą narodziny. Będzie romans w koronach drzew. Będzie śmierć. To będzie lepsze niż odcinek "Gry o Tron" - zapowiedział.

Autor: kw/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości