Najnowsze

Bolid rozjaśnił niebo nad Polską

Najnowsze

Bolid znad centralnej Polski

Bolid, czyli bardzo jasny meteor, pojawił się we wtorek późnym wieczorem na polskim niebie. Widać było go w centralnej Polsce.

Jak poinformowała Pracownia Komet i Meteorów, we wtorek późnym wieczorem - o godz. 22.47 - "niebo nad centralną Polską zostało rozświetlone przez bolid". Ukazał się on na niebie pomiędzy Koninem, Poznaniem i Bydgoszczą.

Ze wstępnych danych wynika, że zjawisko rozpoczęło się na wysokości 84 km, a zakończyło na 43 km nad Ziemią. Jak podała PKiM, początkowo bolid poruszał się z prędkością 18 km/s. Po upływie 2,38 sekundy obiekt spalił się i przestał być widoczny.

Co to za zjawisko

Bolid to spadający meteor, który jest bardzo jasny - jaśniejszy niż Wenus, czyli planeta, którą doskonale widać na niebie. Tę jasność obiekt zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. Jak na meteor, to dużo. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad.

Pamiętacie bolid, jaki pojawił się u nas jesienią?

Pod koniec października 2015 roku nad Polską przeleciał bolid, który wywołał w Was ogromne emocje. Pochodził z roju Tauryd. Posłuchajcie, co mówił o nim Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik:

Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebietvn24

Autor: map / Źródło: Pacownia Komet i Meteorów