Najnowsze

Bolid nad Polską. "Widziałam spadającą zieloną kulę z czerwonym ogonem"

Najnowsze

Bolidy to bardzo jasne meteory

"Dzisiaj (w czwartek - red.) ok. 23-24 nad Piasecznem widziałam spadającą zieloną kulę z czerwonym ogonem" - pisała na naszym forum ~agg. - W nocy nad Polską pojawił się bolid o jasności Księżyca w kwadrze - informuje Pracownia Komet i Meteorów.

Pierwszy o wizualnej obserwacji jasnego bolidu, czyli bardzo jasnego meteoru, doniósł Tomasz Lewandowski, jeden z członków PKiM i operatorów Polskiej Sieci Bolidowej, który obserwował zjawisko spod Warszawy.

O godzinie 23.55 naszego czasu, spoglądając w kierunku północno-zachodnim, dojrzał on potężną ognistą kulę, która przemknęła nisko nad horyzontem i zakończyła się efektownymi rozbłyskami.

Obserwacja ta została błyskawicznie potwierdzona przez Pawła Zarębę z podwarszawskiego Błonia, który prowadzi stację Polskiej Sieci Bolidowej wyposażoną w cztery kamery. Jedna z nich zarejestrowała to zjawisko w pełnej krasie.

Niebawem więcej informacji

Bolid zarejestrował się też na falach radiowych, o czym doniósł prezes PKiM Przemysław Żołądek. Aby dokładnie obliczyć trajektorię zjawiska i jego orbitę, a także miejsce potencjalnego spadku meteorytu potrzebne są dane z jeszcze jednej stacji.

Autor: map//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości