Bolesny scenariusz ocieplenia


W maju tego roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze okazało się największe od początku historii człowieka. Temperatura wzrosła w ciągu ostatniego stulecia o 1 st. C. Jaki ma to wpływ na florę i faunę? Odpowiedzi na to pytanie szukali badacze z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

W ciągu ostatniego stulecia temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień, co jest zupełnie nieodczuwalne dla człowieka. Co jednak z florą i fauną naszego globu? Czy dla tych organizmów to też tylko nieistotny 1 stopień?

1 stopień robi różnicę

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) podwyższenie temperatury na Ziemi sprawia, że wiele gatunków roślin i zwierząt staje się zagrożonych. Wzrost o kolejne 2-3 st. C to niebezpieczeństwo wyginięcia dla 20-30 proc. gatunków.

Utrata naturalnego środowiska

Problem wymierania związanego z ociepleniem kliamtu zainteresował naukowców z Uniwersytetu Anglii Wschodniej (UEA). Niedawno opublikowali swoje wyniki badań w "Nature Climat Change". Wynika z nich, że jeśli do 2080 roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze nie będzie spadać, a temperatura będzie nadal wzrastać to ponad 60 proc. roślin i połowa gatunków zwierząt na ziemi straci ponad połowę swoich siedlisk. Dalej, gdy temperatura wzrośnie o 4 st. C, bogactwo gatunkowe żywych organizmów Ameryki Środkowej, Afryki Subsaharyjskiej, Amazonii i Australii zmizernieje i stanie się wręcz ubogie. Ale zwierzęta i rośliny wyższych szerokosci geograficznych również nie mogą czuć się bezpieczne. Mają one bowiem zbyt mało czasu, by przystosować się do zmian, które nadejdą już niedługo.

- Nasze badania prognozują, że zmiany klimatu będą znacznie zmniejszać bioróżnorodność i dotkną nawet bardzo popularne gatunki występujące w wielu częściach świata. Poprzaz spadek różnorodności biologicznej zubożeje biosfera i ekosystem globalny. Braliśmy pod uwagę zarówno wzrost temperatury, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe, choroby czy na przykład rozwój szkodników. Skupiliśmy się na wielu elementach tak, aby nasze badania były jak najbardziej wiarygodne - powiedziała dr Rachel Warren z UEA.

Jest szansa

Jest jednak dobra wiadomość: gorąca przyszłość nie musi być pewna. Według szacunku naukowców, jeśli globalne stężenie dwutlenku węgla w powietrzu zacznie spadać, na Ziemi zachowa się wiele gatunków. Nawet, jeśli terminy ograniczeń wydłużone zostają do roku 2030.

Autor: kt / Źródło: Time

Pozostałe wiadomości