Najnowsze

"Bogu dzięki (...) Po raz kolejny udało nam się uniknąć katastrofy"

Najnowsze

Huragan Maysak w modelu meteorologicznym
NOAAHuragan Maysak w modelu meteorologicznym

Maysak, który jeszcze kilka dni temu określany był jako supertajfun, słabnie. W niedzielę rano tajfun dotarł do Filipin, przekształcając się w międzyczasie w depresję tropikalną. Mimo to władze nawołują mieszkańców do zachowania ostrożności z uwagi na towarzyszące mu porywiste wiatry i deszcze.

Słabszy Maysak nazywany jest już depresją tropikalną.

- Bogu dzięki! Od supertajfunu jeszcze tydzień temu do depresji tropikalnej obecnie. Po raz kolejny udało nam się uniknąć katastrofy - powiedział Alexander Pama z filipińskiej Narodowej Rady Zapobiegania Katastrofom oraz Zarządzania Sytuacjami Kryzysowymi.

Nie ma doniesień o ofiarach, a mieszkańcy nadbrzeżnych miejscowości w prowincjach Isabela i Aurora zaczęli wracać do domów.

Czujność na nizinach

Pama ostrzegł jednak, że mieszkańcy obszarów nizinnych i położonych przy zboczach górskich powinni zachować czujność z uwagi na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, powodzi i lawin błotnych.

Dodał, że towarzyszące Maysakowi wiatry, osiągające prędkość do 55 km/h, mogą zrywać dachy z budynków o lekkiej konstrukcji, łamać gałęzie drzew i niszczyć uprawy ryżu.

Ograniczenia w mocy

Władze nakazały też właścicielom kutrów rybackich i niewielkich promów, by ich jednostki na razie nie wypływały jeszcze z przystani. Utrzymano w mocy część ograniczeń w podróżowaniu.

Maysak, któremu w szczytowej fazie towarzyszyły wiatry osiągające prędkość ok. 250 km/h, w ostatnich dniach spowodował śmierć dziewięciu osób w Mikronezji.

Autor: mb/mk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości