Najnowsze

Bociany z Kłopotu błyszczą w sieci

Najnowsze

Kłopockie bociany w swoim gnieździe

Wygląda na to, że rodzą się kolejne, po bielikach z Kutna, ptasie gwiazdy polskiego internetu. Od kilku dni można podglądać online życie bocianów białych w Kłopocie (Lubuskie), gdzie mieści się jedyne w Polsce muzeum poświęcone tym ptakom.

Kilka dni temu lubuscy przyrodnicy zainstalowali na budynku Muzeum Bociana Białego w Kłopocie kamerę, która jest skierowana na gniazdo znajdujące się na pobliskim słupie.

- Dzięki niej można podglądać życie kłopockich bocianów w jednym z gniazd - mówi Marcin Bocheński z Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Póki co obraz nie jest doskonały i mogą występować okresowe problemy z jego uzyskaniem, ale w niedługim czasie postaramy się, żeby kamera działała bez zarzutu i umożliwiała szybki podgląd - dodaje.

Bociany go sobie upodobały

Kłopot jest miejscem szczególnym dla miłośników bocianów. Od dziewięciu lat działa tam jedyne w Polsce Muzeum Bociana Białego. Wieś znajduje się na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych. Takie warunki to raj dla bocianów, które odchowują tu młode.

Z tegorocznych obserwacji wynika, że bociany zasiedliły w Kłopocie i jego sąsiedztwie 22 gniazda, a pisklęta wykluły się w 16 z nich. Liczbę młodych ptaków szacuje się na co najmniej 24. Dokładne dane dotyczące tegorocznych lęgów będą znane pod koniec czerwca, ponieważ 25. dnia tego miesiąca rozpocznie się obrączkowanie młodych boćków.

Odwiedzają go naukowcy

Kumulacja bocianich gniazd na stosunkowo niedużym terenie sprzyja badaniom zwyczajów i życia tych ptaków. Dlatego też naukowcy cyklicznie odwiedzają Kłopot, zaglądają do bocianich gniazd, liczą i obrączkują młode. Muzeum Bociana Białego powstało w tej miejscowości w 2003 roku.

Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości