Bocian w tarapatach. "Czerwonodzioby nieszczęśnik wpadł do komina gorzelni"

[object Object]
Bocian utknął w kominietvnmeteo.pl
wideo 2/23

Bocian latał nad Przelewicami, a na miejsce odpoczynku wybrał sobie komin gorzelni. Wybór okazał się niefortunny, bo ptak wpadł do komina i nie mógł się z niego wydostać. Na pomoc ruszyli strażacy ochotnicy.

Ochotnicza Straż Pożarna z Przelewic (woj. zachodniopomorskie) otrzymała w niedzielne popołudnie wezwanie do nietypowej interwencji. Jeden z bocianów, szybując nad przelewickim folwarkiem, postanowił wylądować na kominie gorzelni. Wybór okazał się nie najlepszy.

"Czerwonodzioby nieszczęśnik wpadł do kilkunastometrowego komina gorzelni, z którego nie mógł w żaden sposób się wydostać" - czytamy w komunikacie OSP Przelewice na Facebooku.

Strażacy odblokowali jeden z dolnych otworów komina i wyciągnęli przestraszonego ptaka.

Wracają do Polski wiosną

Bocian biały (łac. Ciconia ciconia) jest dużym ptakiem, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 155-215 centymetrów. Ma charakterystyczne długie nogi, szyję i prosty spiczasty dziób. Pierwsze bociany mogą pojawiać się w Polsce nawet w końcu lutego, choć przylot wiosenny rozciąga się na ogół między trzecią dekadą marca a połową maja, przy czym większość bocianów powraca na gniazda przed 10 kwietnia.

Początek składania jaj przypada na pierwszą dekadę kwietnia, natomiast ostatnie jaja, pochodzące z późnych lęgów, mogą być składane nawet na początku czerwca. Do lęgów przystępują jedynie bociany dojrzałe płciowo - zazwyczaj są to ptaki mające powyżej czterech, a nawet pięciu lat.

Bociani kalendarz (Maciej Zieliński, Małgorzata Latos, Adam Ziemienowicz/PAP)Maciej Zieliński, Małgorzata Latos, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: anw/aw / Źródło: OSP Przelewice, ptop.org.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSP Przelewice

Pozostałe wiadomości