Najnowsze

Bliźniak Curiosity ruszy na Marsa

Najnowsze


NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik. Będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. Agencja nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji, ale kierunek jest jasny: wysłanie człowieka na Czerwoną Planetę.

Według NASA, wysłanie kolejnego łazika na Czerwoną Planetę to kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030.

Ameryka eksploruje

- Ta następna misja zapewni, że Ameryka pozostanie liderem światowym w eksplorowaniu Czerwonej Planety - oświadczył szef NASA Charles Bolden.

Przy nowym łaziku użyte będą zbędne części po Curiosity oraz te same rozwiązania inżynieryjne, w tym system lądowania.

NASA ogłosiła, że powoła zespół naukowców, który opracuje zadania misji. Jej koszt szacuje się na około 1,5 mld dolarów.

Za Curiosity

Łazik Curiosity znajduje się na powierzchni Marsa od sierpnia tego roku. Wylądował w kraterze Gale i prowadzi różnorodne badania gruntu, skał i atmosfery Czerwonej Planety.

Curiosity znalazł na powierzchni Marsa ślady substancji zawierających węgiel, czyli podstawowego "budulca" organizmów żywych - podała NASA w poniedziałek. Zastrzegła jednak, iż nie oznacza to jeszcze, że na Marsie istniało życie.

Autor: adsz/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości