Najnowsze

"Blizna na twarzy Marsa" na superdokładnych obrazach

Najnowsze

Tak wygląda kanion Valles Marineris

Takiego Marsa jeszcze nie oglądaliście. Na tych superdokładnych obrazach Czerwonej Planety widać największy kanion Układu Słonecznego - Valles Marineris. Wielki Kanion Kolorado to przy tej "bliźnie na twarzy Marsa" ledwie draśnięcie.

Amerykański Wielki Kanion Kolorado, długi na 349 km i głęboki na ponad 2 km, od zawsze zadziwia ludzi swoim ogromem. Jednak w porównaniu z kanionem Valles Marineris, nazywanym "blizną na twarzy Marsa", nie imponuje.

Wiele razy większy

Valles Marineris jest długi na ponad cztery tysiące kilometrów, szeroki na 200 km i głęboki aż na 10 km. To oznacza, że jest 10 razy dłuższy i pięć razy głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado, a na jego dnie mógłby stanąć Mount Everest, ale i tak nie wystawałby na powierzchnię. Zdaniem ekspertów, taki rozmiar czyni go największym kanionem w Układzie Słonecznym. Nie wiadomo, jak kanion powstał.

Badaczom wydaje się jednak, że miało to miejsce w pierwszym miliardzie lat życia Czerwonej Planety. Niewykluczone, że Valles Marineris został pogłębiony przez przepływające setki milionów lat temu przez okolice strumienie wody.

Niezwykłe zdjęcia ESA

Dzięki Mars Express, bezzałogowej misji kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest badanie Marsa, Valles Marineris możemy podziwiać na superdokładnych obrazach. Powstały one dzięki danym zebranym przez sondę na 20 różnych orbitach Marsa. Przedstawiają one ten fragment Czerwonej Planety w niemal wiernych kolorach.

Autor: map/rs / Źródło: ESA

Pozostałe wiadomości