Najnowsze

Biegiem przez Bieszczady i Tatry. Prognoza i rady na start

Najnowsze

W weekend biegacze będą mieli nad głowami ogromną ilość słońca
TVN Meteo ActiveW weekend biegacze będą mieli nad głowami ogromną ilość słońca

To już dwunasty raz ponad 700 dwuosobowych drużyn pojawi się na czerwonym bieszczadzkim szlaku, aby pokonać ponad 77 kilometrów w Biegu Rzeźnika. Zawodów, które na stałe wpisały się bieszczadzki krajobraz. W tym samym czasie, czyli między 5 a 7 czerwca, biegaczy gościć będą również Tatry. Tam zawodnicy będą ścigać się w ramach Biegu Marduły, Biegu Sokoła i Biegu Zamoyskiego.

Sprawdźcie, jaką prognozę pogody mają dla biegaczy synoptycy TVN Meteo!

Bieg Rzeźnika (5.06); Rzeźniczek, Rzeźniczątko (6.06)

Prognoza dla Komańczy / Cisnej / Ustrzyk Górnych

5.06, godziny 3:00 - 18:00. Synoptycy TVN Meteo prognozują słoneczną pogodę. W godzinach porannych temperatura będzie wynosić około 9 stopni C. W ciągu dnia będzie wzrastać do maksymalnie 25 stopni C. Wieczorem termometry wskażą 22 stopnie C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

6.06, godziny 8:00 - 18:00. Biegaczy również czeka słoneczna aura. Rano temperatura wyniesie 11 stopni C i w ciągu dnia wzrośnie do maksymalnie 26 stopni C. Wieczorem słupki rtęci pokażą 23 stopnie C.

Bieg Sokoła (5.06); Bieg Marduły (6.06); Bieg Zamoyskiego (7.06)

Prognoza dla Zakopanego

5.06, godziny 9:00 - 12:00. Po chłodnym poranku, kiedy temperatura będzie wynosić 6 stopni C, przyjdzie cieplejszy dzień. Termometry w piątek wskażą maksymalnie 19 stopni C.

6.06, godziny 7:00 - 15:00. Sobota będzie znacznie cieplejsza. Rano temperatura wyniesie 8 stopni C. W ciągu dnia będzie szybko rosnąć. Synoptycy prognozują 24 stopnie C.

7.06, godziny 7:30 - 13:00. Niedziela będzie kolejnym gorącym i słonecznym dniem. 10 stopni C o poranku bardzo szybko zmieni się w maksymalnie 25 stopni C w ciągu dnia.

Jak radzić sobie z takimi upałami w czasie biegu?

Nawodnienie

Najważniejsza rzecz przed biegiem w upale to mocno się nawodnić. I to nie tylko w czasie biegu, ale też przed startem. Pij nie tylko wodę, ale też izotoniki - mogą być te wykonane w domu (woda, miód, cytryna/limonka, szczypta soli).

Jeżeli czasie biegu poczujesz pragnienie, to oznaczać będzie, że już się odwodniłeś. Lepiej do tego nie dopuszczać. Dobrym sposobem na odpowiednie nawodnienie jest przyjmowanie 100-150 ml płynów na 20 min. biegu.

Jedzenie

Przed biegiem jedz rzeczy bogate w sód i potas. Nadadzą się tu słone przekąski, takie jak kabanosy, czy słone paluszki.

A że w upale łatwo zapomnieć o jedzeniu, pilnuj tego w czasie biegu. Sprawdź, gdzie na trasie znajdują się punkty żywieniowe i dokładnie zaplanuj, kiedy i co zjesz. Tradycją jest na przykład to, że w Smerku, na 56. kilometrze Biegu Rzeźnika, na zawodników czekają bułki z serem.

Możesz też wyznaczyć sobie, że np. co godzinę, czy półtorej przyjmiesz niewielką przekąskę, których zestaw zabierzesz ze sobą do plecaka.

Ochrona przed słońcem

Właśnie planujesz spędzić kilka godzin na pełnym słońcu. W podobnej sytuacji, gdy idziesz na plażę, smarujesz się kremem. Nie zapomnij o tym także teraz. Krem do opalania z wysokim filtrem to absolutna podstawa. Koniecznie zabierz też czapeczkę albo chustę na głowę, co oddali niebezpieczeństwo udaru słonecznego.

Ubierz się lekko, żeby uniknąć przegrzania, mocz czapeczkę, gdy tylko napotkasz wodę. Dzięki temu schłodzisz głowę. Nie testuj ciuchów, których wcześniej nie używałeś, wybieraj tylko sprawdzone ubrania.

Stopy wysmarować możesz kremem dla niemowląt - to uchroni cię przed odparzeniami. Jeżeli jesteś mężczyzną i masz wrażliwe sutki, zaklej je, unikniesz otarć.

Autor: mk/kka

Pozostałe wiadomości