Najnowsze

Białystok podbija kosmos. Znowu skontruowali marsjańskiego łazika

Najnowsze

Polskie łaziki najlepsze na świecie. "To jest nasza przyszłość"
tvn24Polskie łaziki najlepsze na świecie. "To jest nasza przyszłość"

Łazik marsjański Hyperion 2, którego konstruowali studenci Politechniki Białostockiej, jest już gotowy. 29 maja wystartuje w zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. To czwarty łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów. Reprezentanci Politechniki Białostockiej już dwa razy wygrali te zawody: w ubiegłym roku z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2.

Do konkursu, jak podano na stronie internetowej, zgłosiły ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Bangladeszu, Egiptu i Polski. Z Polski, oprócz Politechniki Białostockiej, do konkursu zakwalifikowano drużyny z Rzeszowa, Warszawy, Częstochowy, Szczecina i Wrocławia, ale ten ostatni zespół wycofał się z zawodów.

Białystok liderem

Hyperion 2, podobnie jak poprzednie łaziki, powstawał na wydziale mechanicznym Politechniki Białostockiej. W grupie konstruktorskiej jest sześciu studentów. Koordynator grupy Michał Grześ poinformował, że robot jest już gotowy, teraz musi przejść testy; zostanie sprawdzone, jak poradzi sobie w terenie z poszczególnymi zadaniami, by - jak zaznaczył - wprowadzić ewentualne poprawki. Dodał, że robot leci do USA już 15 maja, a same zawody potrwają od 29 do 31 maja.

Nowe rozwiązania

Grześ powiedział, że w samej konstrukcji łazik nie różni się zbytnio od poprzedniej, zastosowano jednak nowe rozwiązania; robot waży ok. 50 kg. Manipulator został zmieniony tak, by był - jak dodał Grześ - dostosowany do nowych zadań. Wśród nich są m.in. pomoc astronautom i dowiezienie im paczek z apteczkami, pobranie próbek ziemi oraz przejechanie trasy, która - jak zapowiadają organizatorzy - ma być trudniejsza niż w latach poprzednich.

Wymiana doświadczeń

Grześ powiedział, że w zawodach ważne są też spotkania z pozostałymi konstruktorami. Dodał, że wszyscy studenci przy budowaniu robotów borykają się z różnymi problemami, a to jest okazja, żeby porozmawiać, wymienić się doświadczeniem, aby konstruować coraz lepsze łaziki.

Wsparcie finansowe

Hyperion 2 powstał dzięki środkom z resortu nauki - w sumie 366 tys. zł - które uczelnia uzyskała w ubiegłym roku na budowę dwóch łazików: Hyperiona i Hyperiona 2. Finansowo budowę łazika wspierają też sponsorzy.

Europejska edycja konkursu odbędzie się w Polsce

Konkurs doczekał się również europejskiej edycji. Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, odbędą się w Polsce. W poprzednich edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia. Impreza ma rozpocząć się 7 września, ale do końca kwietnia organizatorzy przyjmowali zgłoszenia. Podczas zawodów będzie trwała również konferencja z udziałem światowej klasy ekspertów ds. kosmosu.

Poniżej materiały archiwalne Hyperiona:

Polskie łaziki najlepsze na świecie. Podwójne zwycięstwo w USA
Polskie łaziki najlepsze na świecie. Podwójne zwycięstwo w USAtvn24

WIĘCEJ NA TEMAT ORGANIZOWANEJ W POLSCE EDYCJI KONKURSU EUROPEAN ROVER CHALLENGE 2014 PRZECZYTACIE TUTAJ

Autor: PW/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości