Bezlitosny monsun. Nie żyje ponad 90 osób


Z powodu ulewnych opadów deszczu w Indiach doszło do ogromnych powodzi i osunięć ziemi. Jak podały lokalne media, zginęły co najmniej 93 osoby.

Co najmniej 93 osoby zginęły, a ponad 400 tysięcy zostało ewakuowanych z obszarów w południowych Indiach, na których z powodu ulewnych deszczy wystąpiły ostatnio powodzie i osunięcia ziemi - podały w niedzielę media. Najbardziej ucierpiał stan Kerala, gdzie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 57, a 165 tysięcy ludzi opuściło swe domy.

Według agencji Press Trust w wypadkach kolejowych mających związek z powodziami w sąsiednim stanie Karnataka zginęło 31 osób. Kolejne pięć straciło życie w stanie Tamil Nadu.

Sezon na monsuny

Stan Kerala nawiedziły w ubiegłym roku katastrofalne powodzie, w których zginęły 223 osoby, a setki tysięcy musiały opuścić swe domy.

Co roku powodzie w Azji Południowej powodują masowe wysiedlenia i zgony, ponieważ w regionie tym w okresie od czerwca do września występują deszcze monsunowe. Ale w tym sezonie, od początku czerwca w Indiach monsuny przyniosły o 19 procent mniej opadów.

Monsunowe deszcze mają kluczowe znaczenie dla rolników i wzrostu gospodarczego, ponieważ około 55 procent ziemi uprawnej w Indiach zależy od opadów deszczu, a różne formy działalności rolniczej stanowią około 15 procent gospodarki tego kraju, trzeciej co do wielkości w Azji i ocenianej na 2,5 biliona dolarów amerykańskich.

Autor: kw/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości