"Będzie bardzo mocno wiać". Groźny początek jesieni z arktycznym powietrzem

[object Object]
Skąd się wziął ten groźny front?tvn24
wideo 2/5

Pierwsze dni jesieni nie będą nas rozpieszczać. - Niż, który na razie jest daleko od nas, może nam sprawić na początku tygodnia dużo problemów - ostrzegał we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Nad Polską od piątkowego wieczoru przechodzi front atmosferyczny. Przemierza on nasz kraj z zachodu na wschód. - Zmienia nam pogodę na bardzo długo - mówił na antenie TVN24 prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

- Za frontem podąża, i to zdecydowanymi krokami, chłodne powietrze - tłumaczył. Oznacza to, że temperatura będzie coraz niższa.

Skąd wziął się ten front?

W sobotni poranek na północy kontynentu, nad Skandynawią i Norwegią, znajdował się niż. Od niego odchodzi front atmosferyczny, zaznaczony na poniższej mapie niebieską linią. Ten front przebiega między innymi przez wschodnią Polskę.

Sytuacja pogodowa w Europietvnmeteo.pl

To, co robi ten front widać dobrze na poniższej mapie. Przedstawia ona odchylenie temperatury od średniej dla danego dnia. W piątek zimny front był na zachodzie Europy. Niebieski kolor na mapie oznacza, że średnia temperatura była poniżej normy, czerwony - powyżej.

- Linia frontu była znakomicie widoczna. Dwa zupełnie różne światy - mówił Wasilewski.

Prognozowane odchylenie temperatury od średniej (tropicaltidbitstropicaltidbits.com

W sobotę ta sytuacja zmieniła się całkowicie.

- Po przejściu tego frontu ta granica poszła zdecydowanie bardziej na wschód. Idzie w kierunku Europy Środkowowschodniej. Tu wlewa się to chłodne powietrze zaznaczone kolorem niebieskim. Upał został zepchnięty nad Rosję, Ukrainę. My już dzisiaj jesteśmy w tym chłodnym powietrzu, które napływa za frontem - tłumaczył prezenter pogody.

Jak podkreślił, to powietrze nie jest jeszcze lodowate, ale zdecydowanie można nazwać je zimnym. W Polsce w ciągu jednej doby temperatura spadła o kilkanaście stopni.

Prognozowane odchylenie temperatury od średniej (tropicaltidbitstropicaltidbits.com

Ważny dla Polski jest jednak także niż, który powstaje nad Atlantykiem, u wybrzeży Irlandii. Na razie jest jeszcze bardzo daleko od nas.

- Jest połączony z naszym frontem atmosferycznym, który przynosi do nas ochłodzenie i przelotne opady deszczu. Ten niż będzie podążać tą samą drogą - z zachodu na wschód - uzupełnił Wasilewski.

Synoptycy ostrzegają, że ten niż - idąc na wschód - znajdzie się w poniedziałek, a nawet w nocy z niedzieli na poniedziałek, nad Litwą i Polską.

- Będzie bardzo mocno wiać, bo w niżu będzie ogromna różnica ciśnienia. Wiatr może osiągać czasami w porywach około 80-90 kilometrów na godzinę. Więc już teraz ostrzegamy. Będzie silny wiatr, arktyczne powietrze i miejscami groźna pogoda. Wygląda na to, że ten niż, który na razie jest daleko od nas, może nam sprawić na początku tygodnia dużo problemów - ostrzegł.

Prognozowana na poniedziałek sytuacja pogodowatvnmeteo.pl

Autor: //aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości