Będą latać na przechwycone asteroidy. NASA pokazała wizualizację

Będą latać na przechwycone asteroidy
Będą latać na przechwycone asteroidy
NASA
NASABędą latać na przechwycone asteroidy

Znaleźć, przechwycić, przekierować, przebadać - to główne założenia niedawno ogłoszonej misji NASA dotyczącej asteroid bliskich Ziemi. Teraz agencja opublikowała wizualizacje pokazujące, jak ten proces miałby wyglądać. Możemy na nich zobaczyć m.in. wyprawę statku Orion do schwytanego w specjalną "torbę" obiektu i astronautów pobierających próbki z jego powierzchni.

Wykrywanie i katalogowanie asteroid znajdujących się blisko Ziemi oraz określanie zagrożeń, jakie mogą stworzyć, to jeden z głównych kierunków badań i rozwoju technologii w NASA. W czerwcu agencja zainaugurowała poświęcony tym celom projekt Grand Challenge, który został wsparty przez Biały Dom - prezydent Obama m.in. wnioskował o przydzielenie na niego funduszy w przyszłorocznym budżecie USA. Równolegle wdrożono też pokrewny projekt poświęcony przechwytywaniu ni eksplorowaniu asteroid.

Chcą pomóc chwytać asteroidy

Choć pierwsze miesiące po inauguracji tak poważnych przedsięwzięć można by uznać za czas rozruchu, który nie zaowocuje szczególnymi nowinami, okazuje się, że wokół tematu asteroid sporo się dzieje. Agencja zaprosiła do współpracy naukowców, instytucje międzynarodowe, organizacje non-profit oraz firmy z całego świata, a także prywatne osoby uczestniczące w tzw. projektach obywatelskich. W niedługim czasie otrzymała ponad 400 zgłoszeń z pomysłami dotyczącymi różnych aspektów realizacji przedstawionych celów.

Specjaliści z NASA tworzą na razie bazową koncepcję, która ma być dalej rozwijana w 2014 r. i później. Inżynierowie i naukowcy z różnych komórek agencji analizują przy tym różnych opcje własne oraz pomysły zawarte w zgłoszeniach z zewnątrz.

Współpraca na różnych poziomach

Związana z asteroidami inicjatywa zakłada m.in. użycie zaawansowanej technologii solarnego napędu elektrycznego jako źródła zasilania dla statków kosmicznych. W misji mają być też wykorzystane postępy w systemie wystrzeliwania rakiet, statki kosmiczne Orion oraz inne agencyjne osiągnięcia.

Na przełomie września i października w Lunar and Planetary Institute w Houston odbędą się dostępne publicznie warsztaty, na których mają być prezentowane i omawiane te pomysły z zewnętrznych zgłoszeń, które zostaną uznane za nadające się do wykorzystania w projekcie.

Autor: js / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości