Najnowsze

Basen na kółkach, "parawaning", rekordowe upały. Lato 2015 - przeżyjmy je jeszcze raz

Najnowsze

Lato w obiektywie Reporterów 24
Lato w obiektywie Reporterów 24

- Mijające lato 2015 należy do czołówki najgorętszych lat - poinformowała synoptyk TVN Meteo. Reporterzy 24 przez całe lato przesyłali pogodowe fotorelacje, zdjęcia z wakacji oraz dzielili się kreatywnymi pomysłami na upały. Podsumujmy tegoroczne, wyjątkowo gorące lato.

Za nami upalne lato, które, jak powiedziała nam Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo, jest w pierwszej piątce obok gorących okresów letnich w 1992 czy 2002 roku. - Największe wrażenie tego roku w pogodzie zrobił sierpień, który w Polsce był najcieplejszy od 200 lat - dodała synoptyk.

Podkreśliła też, że chociaż na terenie Polski nie została przekroczona temperatura 40 st., pobitych zostało kilka lokalnych rekordów temperatury. - 8 sierpnia we Wrocławiu pobito dwa rekordy na stacji synoptycznej IMGW Wrocław Strachowice, gdzie zmierzono 37,9 st., a także na stacji meteorologicznej Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pomiary trwają nieprzetrwanie od 1791 roku. W tym roku odnotowano 38,9 st. - podała Unton-Pyziołek.

Na Kontakt 24 przez całe lato przesyłaliście zdjęcia, które ukazywały m.in. Waszą walkę z upałem, fotografie z wakacji czy po prostu pogodowe relacje. Zanim pożegnamy się z latem na dobre, zobaczmy jak w tym roku wyglądało lato na zdjęciach Reporterów 24.

Piękny początek lata

Pierwsze dni lata zwiastowały już to, jak gorące zapowiadają się lipiec i sierpień. Już w czerwcu na Kontakt 24 przesyłaliście zdjęcia, które zwiastowały piękne lato.

Mobilne baseny, czyli walka z upałami

- W lipcu najwyższa temperaturą było 36 st., odnotowywane kilka razy w miesiącu na stacjach synoptycznych w Słubicach, Bydgoszczy, Toruniu, Opolu, Warszawie, Kozienicach, Tarnowie, ale najgorętszy był sierpień, kiedy to temperatura średnia miesięczna, czyli suma wszystkich wartości temperatury (minimalnych i maksymalnych) była wyższa od średniej wieloletniej o około 4-5 st. To bardzo dużo - podsumowała synoptyk TVN Meteo.

Na Kontakt 24 przesyłaliście swoje pomysły na upały razem ze zdjęciami.

Nie obyło się bez nawałnic i gradu

Podczas tegorocznych wakacji w wielu regionach naszego kraju przeszły nawałnice, które powaliły drzewa, a silny wiatr zrywał dachy z budynków. Zdjęcia ukazujące skutki burz przesyłaliście na Kontakt 24 w lipcu czy sierpniu. Otrzymaliśmy też od Was niezwykłe zdjęcia z nocnego spektaklu piorunów.

Żagle, plaża, jezioro, wieś

Plaża i "parawaning", odpoczynek na wsi, żagle, góry - na Kontakcie 24 chwaliliście się też, jak spędzacie wakacje.

"Ekstremalnie sucho"

Tegoroczne lato było, jak powiedziała nam synoptyk TVN Meteo, "ekstremalnie suche". - Do regionów najsuchszych według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach należała Lubelszczyzna, Podlasie, Mazowsze, Ziemia Łódzka, Śląsk. Do tej pory największy deficyt wody opadowej, najbardziej krytyczny dla roślin, utrzymuje się na wschodzie Polski - dodała.

Na Kontakt 24, przesyłaliście zdjęcia, które ukazują skutki braku opadów w naszym kraju. Reporter 24 o nicku mich_99 umieścił w naszym serwisie galerię, gdzie widać obniżony poziom wody w Wiśle.

"Jesień puka do drzwi"

Już na początku września, Reporterzy 24 zwracali uwagę, na jesienną aurę. "Mimo kalendarzowego lata jesień śmiało kroczy opłotkami. I zostawia wyraźne ślady, pożółkłe i brązowiejące liście" - napisała internautka 9 września.

Czytaj także na Kontakt 24

Autor: mz//tka / Źródło: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości