Najnowsze

Bardzo śliskie drogi, gruba warstwa śniegu. W Polsce rozgościła się zima

Najnowsze

Trudne warunki w Kamiennej Górze
Trudne warunki w Kamiennej Górzetvn24
wideo 2/4

Pod naporem śniegu zawalił się dach murowanego budynku mieszkalnego w Szczyrku. Zima doskwiera też innym mieszkańcom południowej Polski. W Tatrach i Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W Szczyrku w Beskidach zawalił się dach budynku mieszkalnego. Służby zarządzania kryzysowego wojewody śląskiego poinformowały, że w domu mieszkały trzy osoby. Nikomu nic się nie stało.

Rzecznik bielskich strażaków Patrycja Pokrzywa poinformowała, że do zdarzenia doszło w środę. Zgłoszenie napłynęło dopiero w czwartek po południu. Złożył je właściciel domu, który poinformował o zdarzeniu szczyrkowski magistrat.

Trudne warunki

Strażacy z uwagi na pokrywę śnieżną mieli problem z dotarciem do przysiółka położonego dość wysoko w górach. Użyli wozu bojowego z napędem na sześć kół, na które założyli łańcuchy. Ostatnie pół kilometra musieli pokonać pieszo.

W domu zawaliła się połowa dachu, o powierzchni około 28 metrów kwadratowych. - To nienowy budynek, który był dość zaniedbany, od lat nieremontowany. Więźba dachowa była zbutwiała -powiedział w czwartek Aleksander Jura z bielskiej Straży Pożarnej.

Stan techniczny budynku oceni inspektor nadzoru budowlanego. Strażacy oraz samorządowcy apelują, aby właściciele i zarządcy nieruchomości pamiętali o odśnieżaniu dachów i usuwaniu lodowych sopli.

Za nieodśnieżenie dachu może grozić również mandat.

Nieprzejezdne drogi na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku panują trudne warunki na drogach. W miejscowości Marciszów na krajowej "5" w czwartek kierowcy samochodów ciężarowych nie mogli podjechać pod górę. Starali się im pomóc policjanci kierujący ruchem.

Trudne warunki w Kamiennej Górze
Trudne warunki w Kamiennej Górzetvn24

Ostrzeżenia i prognoza zagrożeń

W sobotę i niedzielę w województwie małopolskim i śląskim IMGW planuje wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Miejscami przybędzie go od 15 do 25 centymetrów. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Lawinowa trójka w Tatrach

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin" - czytamy w komunikacie.

W Karkonoszach też niebezpiecznie

W Karkonoszach również obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W partiach szczytowych gór spadło od 30 do 40 centymetrów śniegu. GOPR przewiduje, że opady śniegu będą utrzymywać się przez kilka najbliższych dni. Możliwe jest zejście lawiny już przy małym obciążeniu dodatkowym. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

W rejonie Babiej Góry i Bieszczadów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Autor: dd/aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości