Bardzo niebezpieczna sytuacja w Alpach. Mogą zejść potężne lawiny


Od kilku dni śnieg sypie mocno w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W niedzielę władze tych krajów ostrzegły przed wysokim ryzykiem zejścia lawin w północnej części Alp.

Niemiecka policja poinformowała, że w sobotę w wyniku zejścia lawiny zginęła 20-letnia narciarka. W niedzielę zamknięto część dróg i linii kolejowych. Wiele lotów jest opóźnionych. Meteorolodzy przewidują, że do poniedziałku w niektórych regionach może spaść nawet 40 centymetrów śniegu.

Austria w śniegu

W północnej Austrii około 14 tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu przez awarię linii wysokiego napięcia. W niedzielę rano kilkuset pasażerów utknęło na kilka godzin w pociągu z powodu złamanego pod ciężarem śniegu drzewa. Upadło ono na tory w pobliżu austriackiego kurortu narciarskiego Kitzbuehel.

W związku z zamknięciem drogi około 600 osób nie może opuścić od soboty miejscowości Soelktal w Styrii - informują austriackie media Österreichischer Rundfunk (ORF). W niedzielę wojskowy śmigłowiec dostarczył mieszkańcom zapasy.

Władze miasta Salzburg określiły obecną sytuację jako "bardzo niebezpieczną", ostrzegając przed wysokim ryzykiem zejścia potężnych lawin.

Lawiny stwarzają duże zagrożenie (Maria Samczuk, Maciej Zieliński / PAP/DPA)Maria Samczuk, Maciej Zieliński / PAP/DPA

Autor: anw/aw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości