Najnowsze

Bakterie w najstarszych skamieniałościach na Ziemi. Mogą świadczyć o życiu na obcych planetach

Najnowsze

maxpixel.freegreatpicture.comCzy istniało życie we Wszechświecie?

Życie na Ziemi istniało jeszcze wcześniej niż dotychczas sądzono. Naukowcy odkryli bakterię w najstarszych skamieniałościach na naszej planecie. Zgodnie podkreślają, że najnowsze odkrycie pomoże zidentyfikować ślady życia gdzieś indziej we Wszechświecie, a przede wszystkim na Marsie.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature" wynika, że żywe organizmy zaczęły się rozwijać już 4,5 miliardów lat temu, czyli miliony lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Odkryto to, analizując najstarsze skamieniałości, jakie znaleziono na Ziemi. Pochodzą one z prowincji Quebec w Kanadzie.

Wcześniej za najstarsze mikroskamieniałości uznano te wydobyte w Australii Zachodniej. Ich wiek datowano na 3,4 mld lat. Z tego względu naukowcy przypuszczali, że życie na naszej planecie powstało około 3,7 mld lat temu. Jednak ostatnio naukowcy z University College London w skamieniałościach z Kanady odkryli mikroskopijne bakterie. Stały się najstarszym dowodem życia na Ziemi. Mogły istnieć w pełnych żelaza oceanach, których temperatura sięgała 60 stopni Celsjusza. Ich wiek określono na 4,3 mld lat.

- Fakt, że bakterie odkryliśmy w jednych z najstarszych formacji skalnych, sugeruje, że mamy dowód na jedną z najstarszych form życia na Ziemi - powiedział Dominic Papineau z University College London.

Życie na Marsie

Odkrycie to stało się również najsilniejszym dowodem na to, że podobne organizmy mogły wcześniej rozwijać się na Marsie. 4,5 mld lat temu na Czerwonej Planecie nadal były oceany. Wtedy też Mars i Ziemia były bombardowane przez asteroidy i komety, które mogły przynieść owe cząstki życia.

- To odkrycie pomaga nam poukładać historię naszej planety i życia na niej oraz pomoże zidentyfikować ślady życia gdzieś indziej we Wszechświecie - stwierdził Papineau.

Dowodem życia na Marsie

Naukowcy z University College London, którzy prowadzili badania, sądzą, że jeśli znalazłoby się podobne skamieniałości na Marsie, stałyby się one dowodem na istnienie obcego życia rozwijającego się na innej planecie. - Ziemia i Mars na początku swojego istnienia były bardzo do siebie podobne. Z tego względu możemy sądzić, że w tym samym czasie mogło zacząć rozwijać się życie - powiedział Matthew Dodd, główny autor badań. - Jeśli zdobędziemy próbki skał z Marsa, które wiekowo będą odpowiadać tym najstarszym przebadanym na Ziemi, i nie znajdziemy dowodów na istnienie życia, wtedy możemy stwierdzić, że nasza planeta jest wyjątkowa pod tym względem, że tylko na niej mogło powstać życie - powiedział Dodd.

- To jest rzeczywiście możliwe, że życie na Marsie mogło zacząć się w tym samym czasie kiedy na Ziemi, ale na Czerwonej Planecie już się skończyło - stwierdził brytyjski astronom Martin Rees - Być może pozostały jego ślady, które będziemy odkrywać - dodał.

Nie tylko Czerwona Planeta

Dan Brown z Nottingham Trent University podkreślił, że najnowsze badania mogą pomóc rozszyfrować zagadkę życia na innych planetach i ciałach niebieskich. Zasugerował, że organizmy żywe mogły rozwinąć się dawniej na Księżycu, a nawet pod grubym lodem Europy, czyli księżyca Jowisza. Ostatnio głośno zrobiło się na temat nowo odkrytych planet przez NASA. - Wierzę, że jeśli tylko udowodnimy, że warunki do rozwoju życia na którejś egzoplanecie są dobre, to znajdziemy tam życie. Nie mówię o zielonych stworkach, ale o mikroorganizmach - powiedział Brown.

Zobacz jak obecnie wygląda powierzchnia Czerwonej Planety. Łazik Curiosity we wrześniu 2016 roku wykonał zdjęcia krajobrazów, które do złudzenia przypominają te na Ziemi:

Najnowsze zdjęcia z Marsa
Najnowsze zdjęcia z MarsaNASA/JPL-Caltech/MSSS

Autor: AD/map / Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: maxpixel.freegreatpicture.com

Pozostałe wiadomości