Najnowsze

Bajkalska delta skuta lodem

Najnowsze

Delta rzeki Selenga (Rosja)

Kiedy w Polsce nie widać jeszcze oznak srogiej zimy, w głębi Rosji mróz skuwa brzegi jezior i rzek. Znakomicie widać to na niezwykłym zdjęciu zrobionym przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przedstawia ono pokrytą lodem deltę rosyjskiej rzeki Selenga uchodzącej do Bajkału.

Na zdjęciu zrobionym przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 3 listopada oprócz wijącej się rzeki widać wielką, białą pokrywę śnieżną zalegającą na sąsiadujących z deltą polach i zboczach gór.

Delta widoczna z kosmosu

Selenga to największa rzeka, która uchodzi do Bajkału. Wraz z nurtem woda niesie tony bagiennego osadu. Muł nie jest odbierany przez słabe ruchy wody jeziora, przez co zatrzymuje się tuż przy brzegu i tworzy plątaninę kanałów. Dzięki temu powstała jedna z najpiękniejszych delt w Rosji. Tak duża, że wyraźnie widoczna z kosmosu.

Jezioro Bajkał wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mokradła rzeki Selenga są siedliskiem ponad 170 gatunków ptaków. Podobnie jak jezioro, do którego uchodzi, rzeka ma unikalne ekosystemy, w których żyje ponad 70 rzadkich lub zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin.

Autor: ls//ŁUD / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości