Badaczka z Oksfordu: jest 80 procent szans na to, że nasza szczepionka będzie gotowa do września

[object Object]
Jak działają przeciwciała pobrane z organizmu ozdrowieńca?tvn24
wideo 2/22

Wiele krajów świata prześciga się w opracowywaniu skutecznego antidotum przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii jest niemal pewien, że do września jego szczepionka będzie gotowa. Za dwa tygodnie mają rozpocząć się pierwsze testy na ludziach sprawdzające jej skuteczność.

Sarah Gilbert, profesor wakcynologii (nauki o szczepionkach) na Uniwersytecie Oksfordzkim, powiedziała w sobotę, że jest niemal całkowicie pewna, że jej zespół stworzy skuteczną szczepionkę, która będzie gotowa do użytku do września. Zdaniem ekspertów opracowanie szczepionki zajmuje lata, jednak w przypadku naglącej potrzeby w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, może zająć od 12 do 18 miesięcy.

Jednak w przypadku zespołu z Oksfordu ma być inaczej.

- To nie jest tylko przeczucie - powiedziała Gilbert, zaznaczając, że ma aż 80 procent pewności co do przyszłości szczepionki.

"CZY MOŻNA ZABIĆ COŚ, CO TEORETYCZNIE NIE ŻYJE?" EKSPERT O WIRUSACH

Nadzieja

Zespół Gilbert jest jednym z dziesiątek pracujących nad szczepionką. O stworzenie szczepionki walczą także zespoły naukowców z Australii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Ponieważ Wielka Brytania niebawem rozpocznie czwarty tydzień z ograniczeniami w poruszaniu się, powstanie tej szczepionki może mieć zasadnicze znaczenie dla złagodzenia obostrzeń i powrotu do normalnego życia. Gilbert powiedziała, że testowanie jej na ludziach rozpocznie się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Pomimo to wyprodukowanie potrzebnych dawek szczepionki może trwać miesiące. Gilbert mówiła, że prowadzi rozmowy z brytyjskim rządem na temat finansowania i rozpoczęcia produkcji przed osiągnięciem ostatecznych wyników, co umożliwi społeczeństwu natychmiastowy dostęp do szczepionki, jeśli okaże się ona skuteczna. Powiedziała, że sukces na jesieni jest "prawie możliwy, jeśli wszystko pójdzie idealnie".

10 tysięcy ofiar

Rząd wielokrotnie apelował do społeczeństwa o przestrzeganie zasad podczas długiego weekendu świątecznego. Patrick Vallance, główny doradca naukowy rządu, ostrzegł, że "jeszcze przez kilka tygodni" kraj może odnotowywać wzrost liczby zgonów.

SPRAWDŹ AKTUALNE STATYSTYKI

Nowe przypadki oraz wyzdrowienia (worldometers.info)worldometers.info

Autor: kw/map / Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości