Autoportret z Marsem w tle

Autoportret Curiosity

Wśród zdjęć, jakie marsjański łazik Curiosity przesyła na Ziemię, znalazło się i miejsce na autoportret. Mozaikę 20 fotografii, dzięki którym widać pojazd i jego otoczenie NASA pokazała opinii publicznej w piątek 17 sierpnia.

Curiosity wykonał własny portret w nocy z wtorku 7 sierpnia na środę 8 sierpnia, a więc niecałe dwa dni po lądowaniu. Udało mu się to za pomocą kamery nawigacyjnej (NavCam), którą zrobił 20 pełnoklatkowych ujęć. Badacze NASA złożyli je w mozaikę i pokazali opinii publicznej podczas konferencji prasowej w piątek 17 sierpnia.

Na zdjęciu, którym naukowcy są podekscytowani, widać tylną część Curiosity, dwa z trzech prawych kół łazika oraz fragment krateru Gale, w którym pojazd wylądował.

Pokonał 570 mln km

Curiosity dotknął powierzchni Czerwonej Planety rankiem w poniedziałek 6 sierpnia. Żeby na nią dotrzeć musiał pokonać 570 milionów kilometrów. Trwało to prawie dziewięć miesięcy.

Misja Curiosity ma potrwać jeden rok marsjański, czyli 98 ziemskich tygodni. Całkowity koszt projektu wyniesie 2,5 miliarda dolarów.

Łazik ma badać klimat planety, jej geologię i zbierać dane dla przyszłych misji na Marsa, w tym potencjalnej wyprawy załogowej, jeśli taka kiedyś nastąpi. Zebrane przez niego informacje mają m.in. pozwolić ustalić, czy na Marsie występowały warunki sprzyjające rozwojowi życia.

Portret Curiosity w kraterze Gale (NASA)

Autor: map/rs / Źródło: NASA, space.com

Pozostałe wiadomości