Najnowsze

Australia zapewnia sobie dostawy potencjalnej szczepionki na COVID-19. "Będzie dostępna za darmo"

Najnowsze

[object Object]
"Przyrasta nam więcej osób chorych niż ozdrowieńców"tvn24
wideo 2/21

Australijski rząd zapewnia sobie dostawy "obiecującej szczepionki" przeciwko COVID-19, przygotowywanej przez firmę AstraZeneca. Jak przekazał we wtorek premier kraju Scott Morrison, jeśli preparat okaże się skuteczny, będzie produkowany lokalnie i dostarczany Australijczykom za darmo.

Australia podpisała umowę z brytyjską firmą AstraZeneca uważaną za producenta, który we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim ma największe szanse jako pierwszy stworzyć szczepionkę na koronawirusa - pisze Agencja Reutera.

- Jeśli ta szczepionka zadziała, będziemy produkować i dostarczać ją od razu na własną rękę. Będzie dostępna za darmo dla 25 milionów Australijczyków - powiedział premier kraju Scott Morrison.

Praca nad szczepionką

Na mocy listu intencyjnego podpisanego z Australią koncern farmaceutyczny ma obowiązek dostarczyć wystarczającą liczbę dawek dla populacji kraju, jednak australijska firma CSL Ltd prowadzi również rozmowy z AstraZeneca na temat ewentualnej lokalnej produkcji szczepionki opracowanej przez tego giganta.

Canberra podpisała ponadto umowę z amerykańską firmą biotechnologiczną Becton Dickinson na dostawę 100 milionów strzykawek i igieł.

Australia nie należy do państw szczególnie dotkniętych przez pandemię, ale na początku sierpnia rząd stanu Wiktoria, gdzie zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem, ogłosił stan klęski żywiołowej. W największym mieście stanu, Melbourne, wprowadzono kwarantannę.

We wtorek władze Wiktorii poinformowały, że w ciągu ostatniej doby odnotowano tam najniższy wzrost nowych przypadków koronawirusa od miesiąca - 222. Zmarło 17 osób.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Australii (worldometersworldometers.info

Autor: dd/aw / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości