Najnowsze

Australia rekordowo gorąca. Przez globalne ocieplenie

Najnowsze

El Nino sprawi, że Australia będzie musiała zmagać się z falą upałów

Ubiegły rok zapisał się w historii Australii jako najcieplejszy od czasu rozpoczęcia pomiarów. Wysokie temperatury nie zakończyły się jednak z początkiem 2014 roku. Tegoroczna jesień w Kraju Kangurów jest wyjątkowo ciepła. Zdaniem meteorologów z Australijskiego Biura Meteorologii w ciągu kolejnych lat - za sprawą globalnego ocieplenia - temperatura będzie jeszcze wyższa.

- Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są skutki zmian klimatycznych, Australia jest ich doskonałym odzwierciedleniem - powiedział Kevin Trenberth, klimatolog z Amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery.

Australia zmagała się z wieloma ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w ostatnich latach, zwłaszcza z nieustającymi falami upałów podczas ostatnich dwóch lat. Rok 2013 był najgorętszy w historii pomiarów bijąc poprzedni rekord z 2005 roku o około 0.55 st. C. Z kolei rok 2014 plasuje się jak dotąd na piątym miejscu tego rankingu.

19 dni powyżej normy

Zazwyczaj w maju temperatura w Australii spada w związku ze zbliżającą się zimą. Jednak w tym roku było inaczej. Wyż, który 12 maja utworzył się nad Morzem Tasmana i stacjonował tam do 27 maja sprawił, że z północny i z północnego-zachodu Australii w kierunku na południowy wschód kraju zaczęły napływać gorące masy powietrza. W efekcie temperatura wzrosła tam o około 6 st. C powyżej temperatury średniej.

Mimo że okresy ocieplenia w Australii nie są niczym nadzwyczajnym, to w tym roku okres ten trwał naprawdę bardzo długo. W maju w Sydney odnotowano aż 19 dni z temperaturami powyżej 21,7 st. C to o 9 stopni więcej od poprzedniego rekordu, ustalonego w 1978 roku i wyrównanego w 2007 roku.

W ponad 100 lat o 1,6 stopnia cieplej

Meteorolodzy podkreślają, że są ostrożni w łączeniu różnych zjawiska pogodowych (w tym ostatniej majowej fali upałów) z globalnym ociepleniem, ale nie podlega dyskusji to, że ocieplenie klimatu znacząco wpływa na ekstremalne temperatury Australii. Od 1910 roku średnia temperatura w tym kraju wzrosła o około 1,6 st. C.

- Podczas gdy średnia temperatura staje się coraz wyższa, łatwiej jest pobić poprzednie rekordy klimatyczne - zaznaczył David Jones z Australijskiego Biura Meteorologii.

Temperatura będzie coraz wyższa

Sygnały zmian klimatycznych, które można zauważyć w przebiegu zmian średniej temperatury Australii, staną się jeszcze bardziej wyraźne ze względu na położenie Australii w strefie klimatów podzwrotnikowych. Latem prąd strumieniowy - stanowiący główny czynnik zmienności pogody - przesuwa się na południe kontynentu, stąd zmiany klimatyczne w tym kraju cechują się gwałtownym wzrostem temperatury.

- Mimo że z roku na rok notowane są tam wahania temperatury, ogólny trend jest rosnący - podkreślił Trenberth.

2014 kolejnym rekordem?

Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić czy rok 2014 będzie tak gorący jak rok 2013. Choć w związku z rozwijającym się El Nino (zjawisko, które prowadzi m.in. do powstawania susz i fal upałów w Australii) jest to całkiem możliwe.

Australijscy meteorolodzy twierdzą, że ich kraj jest coraz cieplejszy

Autor: kt/ja / Źródło: Live Science

Pozostałe wiadomości