Australia: na termometrach ponad 40 st. C

Perth to stolica Australii Zachodniej

W zachodnioaustralijskim Perth lato sezonu 2011-2012 przejdzie do historii. - Tak ciepłego marca nie było tu od 1988 roku, a licząc od początku grudnia, letnie temperatury wynosiły dużo powyżej średniej - mówią przedstawiciele australijskiego Biura Meteorologicznego.

Gorąco w Perth zrobiło się już w piątek, jednak najcieplejszym z ostatnich dni była niedziela - wtedy to termometry wskazały 41,1 st. Celsjusza.

Co te jest fala upałów?

W poniedziałek upał wciąż się utrzymywał, słupki rtęci sięgały 40,6 st. C, przez co można stwierdzić, że w Perth fala upałów trwa oficjalnie, bo australijskie Biuro Meteorologiczne definiuje ją jako co najmniej trzy dni z rzędu, podczas których temperatura nie spada poniżej 35 st. C.

Jak podają przedstawiciele Biura Meteorologicznego, letnie temperatury w tym największym mieście zachodniej Australii od początku grudnia są wyższe o 3,3 st. C od średnich.

Zagrożenie

- Tak wysokie temperatury przyczyniały się i dalej się przyczyniają do wybuchów pożarów lasów, które stanowią poważne zagrożenie dla życia, zdrowia i dobytku ludzkiego - można było przeczytać w poniedziałek w australijskich serwisach internetowych.

Autor: map/ŁUD / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości