Najnowsze

Atak żywiołów na Chiny: najpierw burza gradowa, potem tornado

Najnowsze


Tornado, deszcz lodowych kul o średnicy nawet 8 cm. We wtorek i w środę na południu Chin załamała się pogoda, przez co życie straciły trzy osoby.

Trzy osoby zginęły, a 52 odniosły obrażenia w wyniku przejścia nad południowochińską prowincją Hunan trąby powietrznej. Jedna osoba straciła życie, ponieważ zawalił się na nią dach domu. Dwie pozostałe zmarły w szpitalu z odniesionych ran. Szacuje się, że około 110 tys. Chińczyków zostało poszkodowanych przez żywioł.

Tornado nawiedziło region Daoxian w środę około godz. 3.00 czasu lokalnego. Tamtejsi meteorolodzy podają, że wiatr wiał z rekordową prędkością prawie 111 km/h.

Grad o średnicy 8 cm

W prowincji Hunan pogoda nie dopisała także dzień wcześniej, we wtorek. W prefekturze Qiandongnan przez 15 minut padał grad o średnicy nawet 8 cm. Jak podają lokalne władze, w wyniku gradobicia zniszczone zostały m.in. linie wysokiego napięcia, samochody i budynki.

- Zalewa nas, nie mamy gdzie spać - żalili się mieszkańcy jednego z domów, którego dach został podziurawiony przez lodowe kule.

Nie tylko w Hunan doszło do gradobicia. Odnotowano je także w innej południowej prowincji - Guizhou. Gradobiciu towarzyszyły półgodzinne intensywne opady deszczu. Sprawiły one, że miasto Weng'an zostało poważnie podtopione.

Autor: map/mj / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości